Izlet kanjonom Cetine, 08.02.2015.

PDFIspis

staza zakucacPozivamo Vas da nam se u nedjelju 08. veljače 2015. pridružite na izletu u kanjon Cetine.

 

 

 

 

 

Dinamički plan izleta:

 

07:30  Polazak sa autobusne stanice u Sukoišanskoj

 

Iz Splita krećemo prema magistralom prema Omišu.

 

08:30  Kava u Omišu. Polazak prema Zakučcu. Razgledavanje.

 

Jutarnju kavu popit ćemo na obali Cetine, a zatim se uputiti pješke uz obalu prema selu Zakučac, udaljenom 20 minuta hoda. Znamenitosti ovog mjesta su rodna kuća velikog hrvatskog pjesnika Jure Kaštelana (Zakučac, 1919 – Zagreb, 1990) i svetište Blaženog Leopolda Mandića (Herceg Novi, 1866 – Padova 1942), čija je porodica porijeklom iz Zakučca.

 

09:30 Obilazak „Tematske staze Sv Leopolda Mandića“

 

Upravo od svetišta Leopolda Mandića kreće markirana staza koja će nas gotovo cijelim putem voditi stotinjak metara iznad desne obale Cetine. Jedan dio staze, koji se penje prema Gatima, uredili su omiški planinari i čuvari prirode kao poučnu kružnu ekološku stazu u dužini od 2,5 km. Na stazina je postavljeno desetak panoa sa opisom geomorfoloških osobina, biljnog i životinjskog svijeta kanjona Cetine, kao i kulturnih i povijesnih obilježja ovoga kraja. Za obilazak staze potrebno je oko 1,5 sat hoda.

 

11:00 Obilazak „Ilirske riječne staze“

 

Nakon što obiđemo kružnu stazu, put nastavljamo stazom nazvanom „Ilirska riječna staza“ („Ilirian River Trail“). To je zapravo staza kojom su nekada ljudi iz Čišala, Ostrvice i Zvečanja sa svojim mazgama i tovarima dolazili u Omiš. Godinama je bila zapuštena i potpuno zarasla, ali su je ovog ljeta vrijedni Imberaši ogromnim trudom očistili, uredili, postavili na njoj info-table i klupe za odmor. Staza većim dijelom vodi paralelno uz Cetinu, stotinjak metara iznad obale. Nakon dva sata hoda, uključujući i pauzu za razgledavanje i fotografiranje na vidikovcu Biovo, skrenit ćemo sa staze i spustiti se do rijeke.

 

13:00  Odmor i ručak na Cetini

 

Na prostranoj livadi uz Cetinu napravit ćemo sat vremena pauze za odmor, igru i ručak. Oko 14 sati vratit ćemo se na stazu, čeka nas uspon od 250 metara do vidikovca na Peovu, a zatim još kilometar hoda do Ostrvice.

 

Cetina staza

  

15:00  Dolazak u Ostrvicu

 

Ostrvica je malo poljičko selo sa šezdesetak dimova u zaseocima Krcatovići, Sičići, Kovačevići, Martići, Stanići i Radevenjići. Narodna predaja kaže da su se u njemu nastanili legendarni osnivači Poljica: Krešimir, Tješimir i Elem, sinovi kneza Miroslava.

Autobus će nas čekati u Donjoj Ostrvici, na parkingu ispred Svetog Nikole, ostrvičke župne crkve, sagrađene u 15. stoljeću. 

 

15:30  Povratak autobusom prema Splitu

 

U dogovoru sa šoferom, tradicionalno pivo nakon izleta može se popiti u Gatima ili Tugarima.

 

Napomene vodiča:

Dužina puta je oko 11 km (3,5 sata hoda bez odmora), cijelo vrijeme se hoda relativno širokom, uređenom stazom bez većih i težih uspona. Stoga ovu turu možemo kondicijski i tehnički smatrati laganom, te je mogu je savladati svi planinari.

Lovci na dobre fotografije, napunite baterije. Na ovom izletu imati prilike pokazati svoje umijeće.

 

Prijave za izlet uz uplatu: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom i srijedom od 19 - 21 sati

Prijevoz: autobusom
Oprema: Dobre cipele, odjeća prilamjerena vremenskoj prognozi, mobitel.

Težina: K2 – T1

Informacije: - u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365.

Glavni vodič – Ivica Sorić 091 5099204.

 

Prednost kod popune autobusa imaju prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. Uplatu je potrebno izvršiti do tjedan dana prije izleta. U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka, te bacanje otpada po okolišu.

Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.

 

 

Kondicijska zahtjevnost:

 

K1 - lagano (visinska razlika manja od 500 m)

 

K2 - srednje teško (visinska razlika od 500 do 1000 m)

 

K3 - teško (visinska razlika od 1000 do 1300 m)

 

K4 - vrlo teško (visinska razlika veća od 1300 m)

 

 

Tehnička zahtjevnost :

 

T1 - nezahtjevno (bez upotrebe ruku i pomagala)

 

T2 - srednje zahtjevno (povremena upotreba ruku za lagano penjanje)

 

T3 - zahtjevno (povremeno penjanje uz upotrebu ruku i pomagala - via ferrata, a zimi povremena upotreba dereza i cepina)

 

T4 - vrlo zahtjevno (duže i zahtjevnije dionice osiguranih putova, a zimi konstantna upotreba dereza i cepina)