Izlet u kanjon Badnjevice, 23.11.2014.

PDFIspis

badnjevicaPozivamo Vas da nam se u nedjelju 23. studenog 2014. pridružite na izletu u kanjon Badnjevice.

 

 

 

 

 

Dinamički plan izleta:

 

07:00 Polazak sa Sukoišanske stanice

 

08:00 -08:30 Dolazak u Lovreć (kava)

 

09:00 Dolazak u Ričice

 

Na sjeverozapadnom rubu Imotske krajine, uz samo granicu sa susjednom Bosnom i Hercegovinom, smjestilo se akumulacijsko jezero nazvano Zeleno jezero. Uz osam kilometara jezerske obale rasuti su zaseoci sela Ričice. Akumulaciju napajaju dvije rječice, Ričina i Vrbica. Brana je izgrađena 1985. godine s namjerom da obuzda iznenadne prodore vode i povodnje u polju, a voda iz akumulacije trebala je služiti natapanju. Zeleno ričičko jezero je potopilo kuće i polja,te izmijenilo krajolik, a ljudi su se mahom iselili u potrazi za boljim životom.)  

 

09:30 Polazak na kružnu turu kanjonom Badnjevice  

 

(Kanjon Badnjevice spaja Ričice i Proložac i jedna je u nizu prirodnih zanimljivosti Imotske krajine. Kroz kanjon protječe rječica Suvaja. Prema nalazima, nekad su se davno u prapovijesno vrijeme u kanjonu nalazile mnoge prirodne brane koje su stalno zadržavale vodu u predjelu Ričica i tako stvarale manje jezero. Na klisurama se vide ostaci nekadašnjih četiriju utvrda kojima su se koristili Rimljani, a kasnije i Turci.Donji dio kanjona je za stanovništvo Prološca omiljeno kupalište, a kada se od Prološca uzvodno krene prema Ričicama,  kanjon i rijeka Suvaja koja njime protiče vrlo brzo pokažu svoje draži. Tako se stalno izmjenjuju niska voda koja se može pregaziti i vodeni džepovi s nekoliko metara dubine, koji zahtijevaju plivanje, ili obilazak po kamenjaru i šikari.  Pred kraj kanjona u predjelu zvanom «Skakala» obilazak je nemoguć,strme i glatke litice sužavaju kanon na samo nekoliko desetaka centimetara na pojedinim mjestima, a za vrijeme nešto višeg vodostaja potrebno je čak i preroniti jedan uglavljeni kamen.  

 

15:00 Polazak prema Crvenom i Modrom jezeru

 

15:30 -17:30 Obilazak Crvenog i  Modrog jezera

 

(Prema morfološkoj klasifikaciji Crveno jezero je najdublja jama Dinarskog krša koja je do polovice ispunjena vodom, i jedna je od najdubljih stalno potopljenih speleoloških jama u svijetu. Jezero je zaštićeno 1964. godine, a cijelo područje sjeverno od grada Imotskog  zaštićeno je 1971. godine kao značajan krajobraz koji obuhvaća Modro i Crveno jezero kao spomenike prirode te veći kompleks zemljišta pošumljenoga crnim borom.  Modro jezero nalazi se na rubu grada, u grotlu dubokom 300 -500 m. Najveća mu je dužina 800 m, a širina 500 m, ali te dimenzije znatno variraju ovisno o vodostaju, pa jezero katkad tijekom ljeta i presušiti. Do vode postoji pristupni put koji vodi gotovo do samog dna. Jezero je ljeti omiljeno kupalište Imoćana, a kad presuši, djeca na dnu igraju nogomet, što je također svojevrsna atrakcija.)

 

17:30 Dolazak u grad Imotski- posjet tvrdavi Topani (piće)

 

(Gradom dominira tvrđavaTopanakoja se smjestila uz obronke Modrog jezera. Tvrđava je nastala u 10. stoljeću. Zbog svog dominantnog položaja nad većim dijelom Krajine, kroz povijest je imala važno strateško značenje.) 

 

19:00 Polazak za Split

20:00 Dolazak u Split

 

 

Prijave za izlet uz uplatu: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom i srijedom od 19 do 21

 

Težina ture: K1 - T2

 

Prehrana: prehrana je u vlastitom aranžmanu.

 

Potrebna oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, baterijska lampa, planinarska iskaznica, hrana i piće

 

Informacije: u prostorijama Društva, na tel.021/394-365

 

Vodič: Jagoda Mach 098/9515-475

 

 

 

Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. Uplatu je potrebno izvršiti do 5 dana prije izleta. U slučaju odustajanja 5 ili manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta ovisno o okolnostima.

 

 

Kondicijska zahtjevnost:

 

K1 - lagano (visinska razlika manja od 500 m)

 

K2 - srednje teško (visinska razlika od 500 do 1000 m)

 

K3 - teško (visinska razlika od 1000 do 1300 m)

 

K4 - vrlo teško (visinska razlika veća od 1300 m)

 

  

 

Tehnička zahtjevnost :

 

T1 - nezahtjevno (bez upotrebe ruku i pomagala)

 

T2 - srednje zahtjevno (povremena upotreba ruku za lagano penjanje)

 

T3 - zahtjevno (povremeno penjanje uz upotrebu ruku i pomagala - via ferrata, a zimi povremena upotreba dereza i cepina)

 

T4 - vrlo zahtjevno (duže i zahtjevnije dionice osiguranih putova, a zimi konstantna upotreba dereza i cepina)