Izlet na Biokovo, 11.05.2014.

PDFIspis

Bukovac05Pozivamo Vas da nam se u nedjelju 11. svibnja o.g. pridružite na izletu na Biokovo, s uspon na Bukovac (1262 m), posjetom prezentacijskom centru "Brela Gornja", geomorfološkom rezervatu Nevistina stina i još mnogo čemu.

 

 

Dinamički plan izleta:

 

07:15h okupljanje na Sukoišanskoj

07:30h polazak prema Gornjim Brelima

08:30h dolazak u Gornja Brela i obilazak prezentacijskog centra Parka prirode "Biokovo"

 

Prezentacijski centar "Brela Gornja" nalazi se u zgradi Zavičajne zbirke Breljana koju su 1908. izgradila braća Bekavac za potrebe osnovne škole koja je s manjim prekidima bila u toj funkciji do 1954. godine, a u proteklih 50-ak godina povremeno je služila za različite svrhe.

 

Izložbom “Biokovo” po prvi puta su posjetiteljima u cijelosti predstavljene osobitosti i ljepote Parka kroz teme Podzemlja (speleologija i biospeleologija), Kvartarni fosilni nalazi, Zoologija, Botanika i Geologija.

 

Bukovac01

 

09:00h početak uspona do crkvice Sv. Nikole

10:10h dolazak na crkvicu Sv. Nikole (572 m), kratki odmor

 

Značajan srednjovjekovni spomenik visoke kategorije, višestoljetna župna crkva s grobljem nalazi se na brdu Prirovcu (572m), sa sv. Nikolom kao patronom i zaštitnikom Breljana. Crkva je sagrađena je u XIV. stoljeću. Obnovljena je 2000. godine zalaganjem lokalnog Društva Brolanenses i Matice Hrvatske.

 

10:30h nastavak uspona prema planinarskoj kući "Bukovac"

 

Putem se prolazi pored ostataka Herceg kule. Bijaše to građevina koja je imala samo gornja vrata i jedan prozor, a put do nje je popločan na način da su ploče složene jedna do druge pa kad hodaš po njima, sve šuška tako da te Erceg Stipan u kuli čuje. Turci su htjeli Stipanu oteti utvrdu, pa su ga mjesecima držali pod opsadom nadajući se da će ga umoriti glađu, jer po takvom putu nisu uspjeli nečujno zauzeti kulu. Jednog dana Erceg Stipan je sjedio vani i sjekao sir. Polovina sira se otkotrljala, razdrobila i padala po Turcima. Tada su se Turci povukli govoreći: „Di ćemo mi njega umorit glađu kad on nas tuče sirom.“  I tako su Turci odustali od otimanja Stipanove kule.

 

12:00h dolazak do planinarske kuće "Bukovac" (1030 m), odmor

 

Ova nova biokovska planinarska kuća sagrađena je trudom vrijednih breljanskih planinara na samom rubu slikovite livade okružene šumom crnog dalmatinskog bora.

 

Bukovac02

 

12:15h uspon na vrh Bukovca

12:45h dolazak na vrh Bukovca (1262 m), odmor

 

S vrha se pruža fantastičan pogled na naselja Makarskog primorja (Brela, Bašku Vodu, Makarsku…), na biokovski amfiteatar s najvišim biokovskim stijenama i vrhovima te na Brač, Hvar, Vis, Korčulu, Pelješac… Bez sumnje jedan od najljepših vidikovaca u našim planinama!

 

Bukovac03

 

13:15h silazak do planinarske kuće "Bukovac"

13:45h dolazak do pl. kuće "Bukovac", ručak i odmor

 

Pred planinarskom kućom se nalazi komin, pa je poželjno ponijeti štogod sa sobom za baciti na gradele

 

15:30h silazak prema Nevistinoj stini

 

U narodu postoji legenda o velikoj ljubavi djevojke i mladića koje je zla kob okamenila na Nevisti. Nevistina stina također je i prijevoj, nekad jedina spona Primorja i Zabiokovlja, te prekrasan vidikovac.

 

Prema legendi, djevojka negdje "odozgo", vjerojatno iz Dalmatinske zagore, trebala se udati u Primorje. Majka je bila protiv te ljubavi, a nadasve protiv kćerine udaje za nekog koga obitelj nije odabrala. Možda je bio problem i što je mladić Primorac, odnosno iz siromašna kraja!? Kako bilo, majka je kćer ispratila riječima: Kad more ugledala, dabogda se okamenila! Unatoč tim strašnim riječima, svadbena povorka je krenula predvođena mladoženjom i mladom na konju, i ne sluteći koju snagu ima majčina kletva. Međutim, kad je vesela družba stigla na vrh brda iznad Brela, kletva se ostvarila. Dokaz tome su stijene u obliku konja s mladencima, pogače i burače za vodu koje su se radile od mješina. Ako se pažljivo pogleda, može se vidjeti i mladenkin veo koji je u tom trenutku vjetar skinuo s njezine glave, a i cijelu povorku svatova koja je išla za njima, a danas ih je malo teže vidjeti ako ih ciljano ne tražiš, jer je borovina kroz desetljeća dosta izrasla.

 

17:00h nastavak silaska pored Napoloeonove ceste prema Brelima

 

Za vrijeme svoje  vladavine (1808.-1813.)  Francuzi su u vrlo kratkom roku sagradili cestu dužinom cijele Dalmacije – od Obrovca do Boke kotorske. Poznata je pod nazivom „Napoleonova cesta“ ili „Francuska cesta“, a građena je zahvaljujući Napoleonovom vojskovođi i vojvodi Dubrovnika Auguste  Marmontu kojeg hrvatska povijest pamti po mnogim naprednim mjerama koje je kao vojni zapovjednik Dalmacije i namjesnik Ilirskih pokrajina poduzeo u hrvatskim krajevima.  U ovom dijelu cesta je trebala, preko prijevoja Neviste i Poletnice (Brela Gornja), spojiti Makarsko primorje s francuskom cestom koja je prolazila u Zabiokovlju,   relacijom Grabovac – Zagvozd- Župa- Rašćani. U gradnji ceste bili su prisiljeni sudjelovati i naši ljudi koji su za svoj rad bili plaćeni u hrani. Na žalost, povlačenjem francuske vojske ovaj dio ceste nije završen, ali vrijedne ostatke suhozida ove ceste možemo vidjeti  pod Nevistom i pod Poletnicom.

 

Bukovac04

 

17:45h dolazak u Brela, piće u konobi na predjelu  Donji Kričak s antologijskim graditeljskim osobinama koje su reprezentativni primjer pučkog graditeljstva

18:30h polazak prema Splitu

19:30h dolazak u Split

 

 

Prijave za izlet uz uplatu:  u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom i srijedom od 19 - 21 sati

Prehrana:  u vlastitom aranžmanu (iz ruksaka) ; mogućkorištenje gradela ispred planinarske kuće "Bukovac"

Prijevoz: autobus

Oprema:  izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, hrana i piće, planin. iskaznica, mobitel, baterijska lampa

Težina: K2 (visinska razlika 800 m) – T1 (tehnički nezahtjevno)

Informacije:  - u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365

Glavni vodič: -  Sanja Marinov 091/783-0786

         

Prednost imaju prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. Uplatu je potrebno izvršiti do tjedan dana prije izleta. U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa i vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu. Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.