Izlet na Dinaru, 01.05.2012.

PDFIspis

Lisanjski_vrhnajavaSljedećeg utorka 01.05.2012. HPD "Mosor" Vas vodi na Lišanjski vrh (1794 m) u masivu Dinare...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pretpostavlja se da ime Dinara potječe od ilirskog plemena Dindari, no za to nema nikakvih dokaza. Poznato je da je planina Dinara dala ime cijelome planinskom prostoru od slovenskih Alpa do šarskih planina u Makedoniji. Dinarsko je gorje kao tipično područje dubokoga krša s oštrim krškim oblicima, oskudicom vode, siromašnom vegetacijom i razmjerno surovom klimom. Protežu se smjerom sjeverozapad-jugoistok u nekoliko usporednih nizova koji počinju otočnim planinama, a najviše visine dosežu na Durmitoru i u Prokletijama. Dinarsko gorje visinom i dužinom oštar su zid prodoru mediteranskih utjecaja u unutrašnjost. Tako je Dinara zapravo granica između Hrvatske, te Bosne i Hercegovine.


07:00 – polazak sa Sukoišanske autobusne stanice
09:00 – dolazak u selo Cetina 

Crkva Sv. Spasa - ruševine starohrvatske crkve građene u 9. stoljeću. Nalazi se u selu Cetina, na izvoru istoimene rijeke, 8 km od Vrlike (tada poznata kao Vrh Rike, u Zagori). Selo je dobilo ime po rijeci Cetini i starohrvatskoj župi Cetini koju u 10. stoljeću prvi put spominje bizantski car Konstantin VII. Porfirogenet u svom djelu De administrando imperio. To je jedan od najbolje očuvanih spomenika ranosrednjovjekovnog sakralnog graditeljstva u Hrvatskoj. 

09:30 – polazak na turu prema Lišanjskom vrhu preko skloništa “Rupe”

2011 godine HGSS te PU Dinaridi postavili su još jedno sklonište na Dinari, i na taj način omogućili planinarima da posjećuju i ovaj dio Dinare. Sklonište se nalazi na 1633 m i pruža dobro strateško uporište za obližnji Lišanjski vrh.

12:30 – dolazak na "Rupe“
13:00 – polazak na Lišanjski vrh
14:00 – dolazak na vrh, odmor

Dinara se nalazi na granici Hrvatske s BiH, u Dalmatinskoj zagori iznad Vrlike. Na Dinari se nalazi i najviši vrh Hrvatske, Sinjal (1831 m). Dinara je planina koja svojim povijesnim biljegom uvijek ostaje mistična i tvrda. Iako tako blizu, do sada je bila vrlo malo posjećena. Istovremeno, posjeduje lijepe predjele poput Marinog bunara, Crvenih greda,ili pak Jankovog brda. 

15:30 – silazak s Rupa prema Cetini 
17:30 - dolazak na Cetinu

Planirano je po silasku obići ljepote Vrličkog kraja poput Starog mlina, cetinskih mostova…ovisno koliko nam vrijeme bude davalo mogućnosti. Povratak u Split je planiran u večernjim satima.


Prijave za izlet uz uplatu: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, od 18 - 21 sati,
Prehrana: u vlastitom aranžmanu-iz ruksaka
Oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi 
Težina ture: srednje-teško 
Informacije: - u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365,
Vodiči: Ivana Lujić 098/646-196
Bruno Čapeta 091/544 76 33

Prednost kod popune autobusa imaju prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. Uplatu je potrebno izvršiti do tjedan dana prije izleta. U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka, te bacanje otpada po okolišu.

Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.