Izlet u Nacionalni park Krka

krka

Pozivamo vas da se u subotu 1. svibnja 2021. pridružite izletu u NP Krka.

09:30 okupljanje u Drnišu, kraj Tommy Maximarket (Ul.142.brigade 1, Drniš)

09:45 polazak do sela Bogatić

10:00 početak obilaska poučno-pješačke staze Oziđana pećina - Roški slap – Stinice

Jedna od najljepših pješačkih staza u Hrvatskoj opremljena je edukativnim panelima s detaljnim informacijama o biljnim i životinjskim svojtama specifičnima za područje NP "Krka", geološkim fenomenima kao i o kulturno-povijesnim lokalitetima koji se nalaze uz stazu.

Ukupna dužina staze je 8,5 km, nadmorske visinske razlike 176 m.

Upravo zbog osobite geomorfološke strukture, tjesnac Među gredama izabran je za mjesto na kojem je jahao najpopularniji indijanski poglavica, Winnetou, u popularnim filmovima snimanim 1960-ih i reproduciranim 2016.
Staza započinje silazaskom niz 516 stuba na kojim jednim dijelom nastavlja se konzolni most koji vodi do ulaza u pećinu

Oziđana pećina, lokalitet u sklopu poučno-pješačke staze Stinice - Roški slap - Oziđana pećina, mjesto je od izuzetne prirodne, kulturološke i povijesne vrijednosti. Oziđana pećina, geološki je objekt, srednje veličine, jednostavne morfologije, tunelasta oblika, duga 59, široka od 5 do 7, visoka oko 2,5 m, u stražnjem dijelu s dvama „dimnjacima” visokim od 8 do 10 m.

Arheološka istraživanja potvrdila su u pećini nazočnost svih neolitičkih kultura na jadranskome prostoru (impresso, danilske i hvarske kulture), zatim eneolitičkih, te onih ranoga i srednjega brončanog doba. Čovjek je u pećini bio neprekidno prisutan u razdoblju od 5000 do 1500 godina prije Krista.

Staza se zatim spušta do Roškog slapa, prostranog slapišta ukupnog pada 25,5 m, kojeg čine glavni slap visok 15 m i mnoštvo rukavaca ili kaskada (u narodu poznatih pod nazivom Ogrlice) i sedrenih otoka. Najveći dio Roškog slapa je nedirnuta i neprohodna divljina, nedostupna čovjeku. Smješten oko 36 km nizvodno od izvora rijeke Krke ime je dobio po gradini Rog koja se nalazila na desnoj obali Krke.

Preko sedrenih slapova prelazi cesta koja je obale povezivala još u rimska vremena. U najvećem dijelu Roškog slapa priroda je nedirnuta te je zanimljiva istinskim zaljubljenicima. Uz lijevu obalu slapišta niz je atraktivnih vodenica od kojih su neke i sada u upotrebi.

Staza se zatim drvenim stepeništem spušta u Rošku dragu, obilazeći pašnjake i močvaru te prolazeći kroz maslinike i vrtove.

Zatim se penje prema utvrdi Kamičak koja se nalazi na strmoj i teško dostupnoj litici (zbog čega se nazivala i orlov grad). Ispod utvrde su oranice zvane Svačice, vjerojatno prema posljednjem hrvatskom kralju Petru Svačiću, koji se, prema legendi u njemu rodio.

15:00 polazak brodom do otoka Visovca uz obilazak otoka i samostana (opcionalno tko želi)
Otok Visovac ubraja se u najvažnije prirodne i kulturne vrijednosti Republike Hrvatske. Na njemu se od 1445. godine nalazi franjevački samostan Majke od Milosti i crkva Gospe Visovačke, koji s prekrasnim krajobrazom Visovačkog jezera čine jedinstvenu ambijentalnu cjelinu. Tijekom burne povijesti Visovac je bio i ostao otokom mira i molitve a franjevački samostan tvrđavom duhovnosti i vjere.

Samostan posjeduje važnu arheološku zbirku, zbirku povijesnog crkvenog ruha i posuđa te bogatu knjižnicu s više povijesnih rukopisa, vrijednih knjiga i inkunabula. Zbog stoljetnog štovanja Majke Božje nazivaju ga Gospinim otokom.
Ukoliko ostane nam vremena ovisno o Visovcu, u povratku ćemo obići još jednu lokaciju u povratku za Split.

19:00 očekivani dolazak u Split

Prijave za izlet:u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom od 17 do 21 sat, a srijedom od 13 do 21h.
Prehrana: u vlastitom aranžmanu
Oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, terenska hrana i piće, osobna i planinarska iskaznica, mobitel, baterijska lampa;
Prijevoz: kombi i osobni automobili
Težina: K1 – T1
Napomena: cijena ulaznica u NP Krka 40,00 (kupuje se na licu mjesta uz obavezno predočenje planinarske iskaznice), brod Stinice- Visovac-Stinice 50,00 kn (opcionalno po želji).
Informacije: u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365 ili na email: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
Glavni vodič: Vedrana Dobra, mob: 0915099541

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka, te bacanje otpada po okolišu.

Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta te pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.

Tehnička zahtjevnost: