Izlet na Blidinje i Čvrsnicu (Bosna i Hercegovina)

Pozivamo vas u nedjelju 23. veljače 2020. na izlet Visokogorske sekcije HPD Mosor na Blidinje i Čvrsnicu u Bosni i Hercegovini s usponom na njen najviši vrh, Pločno (2.228 m/nv). Tko želi, može ovaj dan iskoristiti i skijajući na obližnjem skijalištu Risovac ili u snježnoj šetnji po Blidinju.

plocno-01

05:15 Okupljanje na parkiralištu ispred HGSS-a u Šibenskoj ulici

05:30 Polazak prema Parku prirode Blidinje

08:30 Dolazak na Blidinje

risovac-01

Park prirode Blidinje prostire se na površini od 346 m2 na prostoru tri općine, Posušje, Tomislavgrad i Jablanica, na nadmorskoj visini od 1150 m/nv – 1300 m/nv. Smješten je između planina Čvrsnice i Vrana između kojih se proteže Dugo polje, a unutar njega Blidinjsko jezero površine oko 6 km², smješteno u dnu polja na visini od 1.184 m/nv.. U parku prirode na padinama Čvrsnice nalazi se skijalište Risovac na nadmorskoj visini od 1250 do cca. 1800 m/nv.

08:45 Početak uspona za grupu koja ide na vrh Čvrsnice (obavezan dio opreme dereze, cepin, penjački pojas i kaciga; oprema se može unajmiti u oružarnici HPD Mosor do isteka zaliha – oružar Anđelko Kovačević 095/551-3424)

plocno-02

Čvrsnica je s vrhom Pločno od 2228 m/nv najviša planina zapadnog dijela središnjeg pojasa Dinarskog gorja - na cijelom SZ dinarskom pravcu sve do Soče. Smještena je u sjevernom dijelu Hercegovine, na desnoj obali Neretve u parku prirode Blidinje. Neretva ju omeđuje s istoka kao i njeni pritoci Doljanka sa sjevera i Drežanka s juga.

13:00 Dolazak na Pločno

plocno-03

13:30 Početak silaska prema Dugom polju; putem će se moći razgledati tzv. vučje jame koje će dan prije izraditi članovi Visokogorske sekcije i prenoćiti u njima.

16:30 Dolazak na Dugo polje i prijevoz autobusom do skijališta na Risovcu i restorana “Staza”; restoran nudi ugodan planinski ambijent uz bogatu ponudu domaćih i međunarodnih specijaliteta.

Ukoliko netko želi, može naravno ručati/večerati u obližnjim “Hajdučkim vrletima”.

18:30 Polazak prema Splitu

21:30 Dolazak u Split

ZBOG PRELASKA DRŽAVNE GRANICE OBAVEZNO PONIJETI OSOBNU ISKAZNICU ILI PUTOVNICU !

Prijave za izlet uz uplatu: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18 do 22h, te petkom od 10 do 14h
Prijevoz: autobus
Prehrana: u vlastitom aranžmanu (iz ruksaka); u restoranu “Staza” na skijalištu Risovac moguće uzeti hranu i piće
Informacije: u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365,
Oprema: dobre cipele, odjeća primjerena vremenskoj prognozi i snijegu, hrana i piće, mobitel, naočale, krema za sunčanje, planinarska iskaznica, štapovi za hodanje; za one koji idu na vrh potrebno ponijeti dereze, cepin, kacigu i penjački pojas.
Težina: K3 - T3
Donacija:
Vodiči: Denis Vranješ i Raif Parduzi

Prednost kod popune autobusa imaju prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča.
Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka, te bacanje otpada po okolišu.
Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.