20 Prosinac 2018
Web Hrvatskog planinarskog saveza od 15 prosinca obogaćen je novim atraktivnim sadržajem, Interaktivnom planinarskom kartom Hrvatske. Na njoj nedostaju planinarske staze po Mosoru, pa Vas pozivamo da nam pomognete u obogaćivanju Karte mosorskim stazama. Sve gpx trekove markiranih planinarskih staza na Mosoru možete poslati putem e-maila pročelniku Markacijske sekcije Anti Bigavi na adresu Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript .
Karta je dostupna na adresi karta.hps.hr, a može joj se pristupiti i sa stranica na domeni HPS-a koje sadrže podatke o hrvatskim vrhovima i planinarskim objektima.
Njezina je namjena olakšati planinarima planiranje izleta prikazom planinarskih putova i kuća o kojima se brine HPS. Zamisao o takvoj karti na webu HPS-a postojala je već dugo, no preduvjet za ostvarenje te zamisli bilo je prikupljanje i sistematiziranje obilja podataka o planinarskim putovima, planinarskim kućama i vrhovima.
Interaktivni zemljovid rabi i povezuje podatke koje prikupljaju i obrađuju Komisija za planinarske putove HPS-a, Komisija za planinarske objekte HPS-a i Komisija za promidžbu i izdavačku djelatnost HPS-a, pa su prikazani podaci vjerodostojni. Važno je istaknuti da su na karti prikazani samo oni objekti koji se vode u HPS-ovim službenim registrima i bazama podataka. Registar planinarskih putova i Interaktivna planinarska karta Hrvatske sadrže više od 1100 putova te više od 1000 raznovrsnih objekata i lokacija (planinarski domovi, kuće i skloništa, vrhovi, slapovi, jezera i dr.)
Korisnik s kartom komunicira s pomoću ikona koje se nalaze na njezinoj lijevoj i desnoj strani. Klikom na ikonu »Pomoć« prikazuje se podrobna uputa za uporabu karte. Nakon klika na odabrani prikazani planinarski put, kuću ili vrh pojavit će se oblačić s dodatnim informacijama o tom objektu. Klikom na »Više informacija« u oblačiću se otvara HPS-ova web stranica s podrobnim podacima o tom objektu. Posebno je zanimljiva mogućnost prikaza različitih kartografskih podloga. Kao osnovna podloga odabran je OpenStreetMap. Ona sadrži mnogo planinarima korisnih pojedinosti, a korisnik može odabrati i desetak drugih dostupnih podloga, među kojima i karte TK25 Državne geodetske uprave, Googleove karte ili satelitske snimke terena.
Interaktivnu planinarsku kartu Hrvatske izradio je suradnik Komisije za planinarske putove, nositelj zlatnog znaka HPS-s, planinarski vodič, markacist i član Uredničkog odbora Hrvatskog planinara prof. dr. sc. Darko Grundler. Posebno treba istaknuti činjenicu da je riječ o volonterskom doprinosu, a pogotovo kad se ima u vidu da Interaktivna planinarska karta Hrvatske sadrži oko 1500 redaka vrlo kompliciranoga programskoga koda te da je naročito obiman posao bilo i »čišćenje« nedovoljno uredno snimljenih GPS tragova. Prof. Grundler planinarima je već dobro poznat kao autor bibliografije Hrvatskog planinara i autor raznovrsnih članaka u Hrvatskom planinaru.
Podaci o hrvatskim planinama sada su mnogo dostupniji svakome tko ima vezu s internetom, bilo putem računala, tableta ili mobitela. Planinarima koji vole istraživati i služiti se suvremenom tehnologijom ova će interaktivna karta pružiti sasvim nove mogućnosti za planiranje izleta, a nema dvojbe da će se novim tehnološkom rješenjem na webu HPS-a rado služiti i planinari iz susjednih, ali i iz udaljenih zemalja, koji sve češće posjećuju naše planine.