23 Travanj 2015
Pozivamo Vas da nam se za vikend od 09. do 10. svibnja pridružite na izletu na Klek, Vinicu i Rastoke.
Dinamički plan izleta:
SUBOTA, 09.05.2015.
6.00 okupljanje na Sukoišanskoj stanici
6.15 polazak
11.00 dolazak u Ogulin i obilazak Ivanine kuće bajki
Grad Ogulin smješten je u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske, između nacionalnog parka Plitvička jezera, šumovitog Gorskog kotara i sjevernog Jadrana. Nastao je u prostranoj kotlini kojom teku dvije rijeke: Dobra i Zagorska Mrežnica. Razvio se oko kaštela, kojeg je izgradila plemićka obitelj Frankopan krajem 15. stoljeća. U prošlosti je nazvan Zulum ili Đulin grad po djevojci Đuli ili Zulejki koja se zbog nesretne ljubavi bacila u ponor rijeke Dobre, pa se taj ponor naziva Đulin ponor.
U Ogulinu je nikla ideja o osnivanju planinarskog društva, te se smatra kolijevkom hrvatskog planinarstva i alpinizma.
12.15 obilazak Zavičajnog muzeja
Zavičajni muzej osnovan je 1967.g., a smješten je u Frankopanskoj kuli Starog garada Ogulina. Tlocrt građevine je u obliku nepravilnog četverokuta. Sadrži nekoliko zbirki: arheološku, etnografsku, starog oružja, spomen-sobu Ivane Brlić - Mažuranić, planinarsko-alpinističku, te izložbu akademskog slikara Stjepana Galetića podrijetlom iz Ogulina.
13.00 obilazak Ogulina
14.00 polazak prema Bjelskom
15.00 dolazak u Bjelsko i polazak prema planinarskom domu „Klek“
17.00 dolazak na dom, smještaj po sobama
17.30 polazak prema vrhu Kleka (1181 m)
Klek je planina istaknutog stjenovitog vrha na jugu Gorskog kotara iznad grada Ogulina. Visoka je 1181 metar. Ima oblik hrpta dugog 3-4 km, u smjeru sjeverozapad-jugoistok, na čijem je vrhu 200 metara visoka stijena. S vrha je lijep vidik prema Bjelolasici, Risnjaku, Ogulinu i jezeru Sabljaci, a za lijepih dana vide se i Alpe.
Gledan s istoka i juga doimlje se kao usnuli div, kojemu su stijene Klečice noge, a vršna stijena glava. Prema narodnoj predaji, vrh Kleka je okupljalište vještica u olujnim noćima pa su one postale svojevrstan simbol Kleka i Ogulina. Klekova stijena ispod vrha bila je prva škola hrvatskih alpinista i u njoj je izveden velik broj prvenstvenih penjačkih uspona.
19.00 povratak na dom/ večera/ noćenje
NEDJELJA, 10.05.2015.
6.30 buđenje/doručak
7.30 polazak prema Bjelskom
9.00 polazak za Dugu Resu
Duga Resa je zanimljiv gradić koji se smjestio na obalama smaragnozelene rijeke Mrežnice. Povijesni izvori Dugu Resu po prvi puta spominju 1380.godine.
Geoprometni značaj Duge Rese istaknut je već 1780.godine, kada je izgrađena Jozefinska cesta koja se kod Duge Rese odvajala od Karolinske ceste i preko Zvečaja vodila do Senja. Prometni tokovi i naseljavanja ovog područja datiraju još od antike i iz rimskih vremena iz kojih je arheološko nalazište na području grada Duge Rese lokalitet Sveti Petar Mrežnički.
Izgradnjom željezničke pruge Karlovac – Rijeka kroz Dugu Resu 1873.godine, započeo je gospodarski razvitak grada. O ozbiljnijem razvoju možemo govoriti tek od 19. st., točnije 1884. g. kada je u Dugoj Resi osnovana Pamučna industrija.
Iznad Duga Rese nadvilo se brdo Vinica (321 m). To je omiljeno odredište planinara, ali i svih poklonika prirode koji uživaju na njenim obroncima.
Padine Vinice ukrašavaju vinogradi. Sa samog vrha nema vidika, ali se od planinarskog doma pruža jedan od najljepših vidika na Karlovac, Petrovu goru, Martinščak i Klek.
10.30 dolazak u Dugu Resu i polazak na turu prema planinarskom domu „Mladen Polović“ i vrhu Vinica (321 m)
12.00 dolazak do planinarskog doma, pauza (vrh Vinica se nalazi 5 minuta laganog hoda od pl. doma)
12.45 polazak za Dugu Resu
13.30 silazak u Dugu Resu i polazak za Rastoke
14.30 dolazak u Rastoke, obilazak, pauza
Rastoke su prigradsko naselje Slunja. Na tom mjestu se rijeka Slunjčica preko sedrenih stijena ulijeva u rijeku Koranu, a u svojem toku kroz Rastoke stvara mnoštvo malih jezera, brzaca i slapova od kojih su najpoznatiji Buk, Hrvoje i Vilina kosa. Sedra je šupljikavi kamen vapnenac koji se stvara na podnožju slapova rijeka, a izvrstan je građevni materijal. Rastoke su predvorje Plitvičkih jezera, pa ih zbog toga zovu još Male Plitvice.
16.00 polazak prema Splitu
22.00 dolazak u Split
Prijave za izlet uz uplatu: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 19 do 21h
Težina ture: K2-T2; uspon između doma na Kleku i vrha je malo zahtjevniji
Prehrana: prehrana je u vlastitom aranžmanu.
Potrebna oprema: gojzerice, izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, štapovi, baterijska lampa, planinarska iskaznica, hrana i piće
Informacije: u prostorijama Društva, na tel.021/394-365
Vodiči: Ivana Radonić 095/5326885; Nada Ilić 095/9076597
Prednost kod popune autobusa imaju ranije prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. Uplatu je potrebno izvršiti do 5 dana prije izleta. U slučaju odustajanja 5 ili manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu. Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta ovisno o okolnostima.
Kondicijska zahtjevnost:
K1 - lagano (visinska razlika manja od 500 m)
K2 - srednje teško (visinska razlika od 500 do 1000 m)
K3 - teško (visinska razlika od 1000 do 1300 m)
K4 - vrlo teško (visinska razlika veća od 1300 m)
Tehnička zahtjevnost :
T1 - nezahtjevno (bez upotrebe ruku i pomagala)
T2 - srednje zahtjevno (povremena upotreba ruku za lagano penjanje)
T3 - zahtjevno (povremeno penjanje uz upotrebu ruku i pomagala - via ferrata, a zimi povremena upotreba dereza i cepina)
T4 - vrlo zahtjevno (duže i zahtjevnije dionice osiguranih putova, a zimi konstantna upotreba dereza i cepina)