Izlet na Omišku Dinaru, 01.03.2015.

PDFIspis

Omiška 2015 04Pozivamo Vas da nam se u nedjelju 01.03.2015. pridružite na izletu Omiškom Dinarom, od Mimica preko Kosmatice do Svinišća (Orline), pa preko Sv. Vida do Lokva Rogoznice.

 

 

 

 

Dinamički plan izleta:

 

7,15-  dolazak sudionika izleta

7,30-  polazak na izlet preko Omiša  (stajanje na kavici) za mjesto Mimice 

 

Omiška 2015 03

 

9,00-  dolazak u Mimice i početak uspona

         

Naš susret sa dalmatinskom ljepoticom započinjemo u živopisnom turističkom mjestu Mimice.

           

Na samom početku mjesta pozdravit će nas "ptica ljubavi" kameni dar umjetnika iz kiparske kolonije, a nakon njega i drugi klesarski kipovi na putu do crkve. Svake godine mještanii i njihovi gosti planinare 16.08. u čast Sv. Roka planinarskom stazom do vrha Kosmatica.

           

Od prije dvije godine ovaj dio staze je markiran, a provlači se kroz manji zeleni pojas iznad mjesta da bi se vrlo brzo popla po goleti ispod visokih kamenih litica. Na prijevoju Kosmatica n.v. 612 m čeka nas kapelica Gospe i spomenik na kojemu je ispisano "Mimičkoj ženi i težaku koji su poklonili svoj život ovom kršu na domaku mora. Uz tristotu obljetnicu (1672 - 1972) "

 

10,15-dolazak na vrh Kosmatica n.v. 612 m, kraći odmor, marenda i razgledavanje

 

Omiška 2015 01

 

10,30-nakon uspona čeka nas spust prema mjestu Svinišće, točnije do Orlina i konobe "Kremenko".

 

Spust je dosta strm ali ljepšeg  načina nema za ući u čarobni svijet crtanih junaka. Možda Vam vanjski dojam ne bude poseban, ali zato unutrašnjost je kao iz crtića, sve u duhu prapovijesti. Vlasnik je    godinama izrađivao predmete od drveta,a ne od kamena kao u originalnoj priči. Uz stolove, stolice te mnogo drugih detalja tu je i Kremenkovo vozilo, djeci zanimljivo i razigrano.

 

11,30- dolazak u Orline, ručak

12,30- nastavak hodnje prema crkvi Sv. Vida

 

Svinišće je staro, živopisno selo od dvjestotinjak stanovnika, smješteno između Omiške Dinare i kanjona Cetine. Prvi put se spominje 1315. u povelji hrvatskog kneza Juraja Šubića iz Klisa koji "priznaje Breljanima, Svinišćanima i Kučićanima povlastice kao i ostalim pripadnicima omiške komune".

 

U nastavku nas čeka šetnja kroz zaseoke Tafre i Mušce (n.v. 290 m) odakle nemarkirana staza skreće kroz sviniško polje preko potoka u predjelu Plužine (n.v. 250 m). Po prelasku polja čeka nas strmiji uspon i nešto sipara do izlaza na širi dio staze prema crkvici.

Crkvica je smještena na prijevoju Omiške Dinare (n.v. 630 m) između uzvisina Murvice na zapadu i Babe na istoku. Sagrađena je vjerovatno u 13. ili 14. stoljeću. Papa Benedikt XIV odredio je 1750. godine potpuni oprost grijeha svim hodočasnicima koji posjete ovu crkvu u pravoj vjeri.

 

Sveti Vid živio je u 3. stoljeću na otoku Siciliji. Još kao dječak morao je zbog vjere pobjeći u daleku Lukaniju. Uhvaćen kao kršćanin odveden je  u  Rim, gdje je činio čudesa, među kojima i čudesno ozdravljenje opsjednutog careva sina. Unatoč tomu, osuđen je na smrt i bačen u kotao vrelog ulja. Mladenački lik sv. Vida u kotlu najučestaliji je njegov ikonografski motiv. Kult Sv. Vida zahvatio je slavenske zemlje gdje je zbog sličnosti imena  nadomjestio stari slavenski poganski kult  Sventovida. Stoga su mu crkve u pravilu sagrađene na uzvisinama, odakle Sv. Vid "sve vidi". Zazivaju ga u pomoć padavičari, histerici, opsjednuti. Njegova se zaštita moli za vrijeme grmljavine, nevremena,požara, neplodnosti i jalovosti. Kao svoga zaštitnika slave ga apotekari, pivari, gostioničari, podrumari, kazandžije, vinogradari, glumci. Preporučuju mu se i ljudi slabog sluha i vida."

 

Omiška 2015 02

 

14,00- dolazak do crkve Sv.Vida, n.v. 630 m odmor

14,20- polazak prema mjestu Lokva Rogoznica

 

Od crkvice prema zapadu vodi markirana staza koja vodi do planinarskog skloništa Imber, ispod najvišeg vrha Omiške Dinare - Kula (864 m). Mi nećemo nastaviti tim putem, nego ćemo produžiti zidanim kolskim putem, koji se prema jugu spušta u Lokvu Rogoznicu u trajanju sat vremena.

Možemo zastati da razgledamo staro groblje i crkvicu Svetog Kuzme i Damjana.

U središtu sela nalazi se crkva Gospe od uznesenja (nadmorska visina 250 m). Selo Lokva, odnosno njegov najstariji zaselak Gorica, prvi put se spominje u prvoj polovici 13. stoljeća, kada se u njega iz Bosne doselilo sedam plemena plemenitih Ugrčića. Selo danas broji dvjestotinjak žitelja.

 

15,45- dolazak do autobusa u mjestu Lokva Rogoznica

17,30 – povratak u Split, na autobusni kolodvor Sukoišan

 

Prijave za izlet uz uplatu:  u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom i srijedom od 19 - 21 sati

Prehrana:  u vlastitom aranžmanu; iz ruksaka

Prijevoz: autobus

Oprema:  izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, hrana i piće, planin. iskaznica, čeona lampa, mobitel, toplija obuća i odjeća

Težina ture:  K2-T1

Glavni vodičAnte Strunje 099 403 69 44

Pomoćni vodič: Antonija Lončar

 

Prednost kod popune imaju  prijavljeni članovi Društva s cjelovitom uplatom izleta.

Uplatu je potrebno izvršiti do tjedan dana prije izleta.

U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu.

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa  vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu.

Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.

 

 

Kondicijska zahtjevnost:

K1 - lagano (visinska razlika manja od 500 m)

K2 - srednje teško (visinska razlika od 500 do 1000 m)

K3 - teško (visinska razlika od 1000 do 1300 m)

K4 - vrlo teško (visinska razlika veća od 1300 m)

 

 

Tehnička zahtjevnost :

T1 - nezahtjevno (bez upotrebe ruku i pomagala)

T2 - srednje zahtjevno (povremena upotreba ruku za lagano penjanje)

T3 - zahtjevno (povremeno penjanje uz upotrebu ruku i pomagala - via ferrata, a zimi povremena upotreba dereza i cepina)

T4 - vrlo zahtjevno (duže i zahtjevnije dionice osiguranih putova, a zimi konstantna upotreba dereza i cepina)