Paljenik 1.933 m/nv - Vlašić (BiH) - 10.-11.05.2025.

PDFIspis

paljenik

 

Pozivamo Vas da nam se u subotu i nedjelju 10. i 11.05.2025. pridružite na izletu na Vlašić u BiH.


Vlašić je planina u srednjoj Bosni. Prostire se u općini Travnik. Njegov je najveći vrh Paljenik (Opaljenik) 1933 mnv). Vlašićka visoravan je visoka 1.300 m, a poznata je po glasovitoj tradiciji spravljanja vlašićkog sira, kao i turizmu na Babanovcu, gdje se vremenom etablirao novi bosanskohercegovački centar zimskog turizma, kojeg posjećuju i strani gosti, zahvaljujući otvaranju skijaških staza i novih hotela. Na planini Vlašiću izvire rijeka Ugar.


Vlašićka visoravan počinje kod vrha Ljute grede. Ka jugu se prostire golemi travnjak sa sočnim livadama prema Vlaškoj gromili i Paljeniku. Brojna stada (dželepi) ovaca pasu po tim livadama od ranog proljeća do kasne jeseni. Središte proizvodnje vlašićkog sira je na ovom mjestu. Zimi privlači strastvene skijaše. Za njihove je potrebe krajem 1930-ih počela gradnja velike planinarske kuće u srcu Vlašića, kod vrela Kraljice ispod Crnog vrha (1731 m). Druga planinarska kuća je na Devečanima (1768 m), kamo vode dobri markirani putevi iz Travnika i iz Turbeta preko Paklareva. Vlašićki masiv ka zapadu prelazi u Karaulu goru preko koje se povezuje s Komar-planinom. Iznad Paklareva Galica prelazi u Vlašić. S istoka ograničuju ga rječice Kozica i Bila.


Vlašić je i pogodan kraj za uzgoj pčela u ovom dijelu Europe, a razvija se i seoski turizam.

 


Dinamički plan izleta:


Subota, 10. svibnja 2025.g.


05:45 okupljanje na parkingu kod prostorija HGSS u Šibenskoj ulici


06:00 Polazak autobusom iz Splita


Oko 10:00 Dolazak na početak uspona prema planinarskom domu „Jusuf Pečenković“ Devečani, (parking u predjelu Galica) i početak uspona


Oko 11:30 dolazak na planinarski dom „Jusuf Pečenković“ Devečani, smještaj na domu i pripreme za odlazak na turu


12:30 početak ture


Grupa A
Spuštanje na početak via feratte Paklarske stijene i početak uspona


Via feratta Paklarske stijene – Devečani je vrlo zanimljiva i mogu je penjati i početnici i iskusniji planinari. Ulaz u feratu se nalazi u najnižem dijelu stijene, te sistemom horizontalnih i kosih polica te vertikalnih ploča prati glavni greben sve do vrha Paklarskih / Devečanskih stijena. Ferata nije tehnički zahtjevna.


Pristup: cca 30 minuta (mi nećemo pristupiti feratti normalnom stazom, nego ćemo se od doma Devečani (kraja ferate) spustiti na početak Dužina ferate: 500 m Visinska razlika: 200 m Tehnička zahtjevnost: B/C Prosječno vrijeme prelaska: 90 minuta


Grupa B
Uspon od planinarskog doma prema vrhu Vlaška Gromila 1919. Staza ide od planinarskog doma travnatim zaravnima prema sjeveroistoku u dužini cca 4 km. Sam završni uspon je visinske razlike cca 200 metara. Na vrhu se nalazi malo metalno sklonište, u koje se može skloniti od vjetra.


Oko 15:00 povratak na dom za grupu A, spremanje opreme


Oko 16:30 povratak na dom za grupu B


Oko 18:30 večera i slobodno vrijeme

 


Nedjelja, 11. svibnja 2025.g.


07:00 ustajanje i doručak


08:00 Polazak na turu rutom planinarski dom Devečani – vrh Paljenik 1933 mnv – vrh Čavo 1817 mnv– vrh Pavo 1807 mnv- Babanovac
Staza se uglavnom kreće travnatim zaravnima prema najvišem vrhu planine Vlašić imenom paljenik, a zatim se preko vrhova Čavo i Pavo, s spuštamo prema dnu skijališta u Babanovcu. U donjem dijelu staze krećemo se šumskim područjem i djelom skijaškom stazom.


Oko 14:00 Dolazak u Babanovac i ukrcaj u autobus, te polazak prema Travniku


Oko 15:00 Dolazak u Travnik i slobodno vrijeme


Travnik je grad u središnjem dijelu Bosne i Hercegovine, u središnjoj Bosni, 90 km sjeverozapadno od Sarajeva, te je ujedno glavni grad Županije Središnja Bosna. Poznat je po tome što je bio prijestolnica bosanskih kraljeva u srednjem vijeku, a kasnije i osmanskih vezira od 1686. do 1850. godine, pa i velik dio njegovog kulturnog nasljeđa datira iz tog perioda.


Travnik se nalazi vrlo blizu zemljopisnog središta Bosne i Hercegovine. Rijeka Lašva protječe kroz grad, od zapada prema istoku, prije svoga ušća u rijeku Bosnu. Grad Travnik se nalazi u velikoj Lašvanskoj dolini, koja povezuje dolinu rijeke Bosne na istoku s dolinom rijeke Vrbas na zapadu.


Travnik leži na nadmorskoj visini od 514 metara. Njegovo najistaknutije zemljopisno obilježje su planine Vilenica i Vlašić, koja je dobila ime po Vlasima. Vlašić je jedna od najviših planina u Bosni i Hercegovini, s nadmorskom visinom od 1933 metra.


Poznatije znamenitosti grada su Hadži-Alibegova džamija i Sahat kula u centru grada, srednjevjekovna tvrđava, rodna kuća Ive Andrića, Turbe u Travniku.


Poznatiji travničani u novije vrijeme su već rečeni pisac Ivo Andrić, Miroslav Ćiro Blažević bivši izbornik hrvatske nogometne reprenzetacije, glumac Josip Pejaković poznat po monodrami “Oj živote”.


Oko 17:30 ukrcaj u autobus i polazak prema Splitu


Oko 21:30 predviđeni dolazak u Split

 


Prijevoz: autobus
Smještaj: u planinarskom domu „Jusuf Pečenković
Prehrana: Tijekom tura iz vlastitog ruksaka, po pristizanju na Dom može se naručiti nešto izvan aražmana, u Domu uz noćenje osigurani su večera i doručak.
Težina ture:
Za grupu A K2 – srednje teško (ukupna visinska razlika 500 do 1000 m) i T3 – zahtjevno (povremena uporaba ruku i penjanje po via feratti)
Za grupu B K2 – srednje teško (ukupna visinska razlika 500 do 1000 m) i T1 – nezahtjevno
Oprema: planinarski štapovi, ruksak, čeona svjetiljka; izletnička odjeća prilagođena vremenskoj prognozi, hrana i piće
Za grupu A obavezno korištenje feratta seta (kaciga, pojas, obavezno ipsilon – nije dozvoljena improvizacija)
Ostalo: planinarska iskaznica, obavezno nošenje osobne iskaznice ili putovnice radi prelaska državne granice.
Informacije i prijave za izlet: osobno u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2 na tel.021/394-365 ili na mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript najkasnije do srijede 07. svibnja 2025. zbog organizacije smještaja.
Broj sudionika ograničen na 35 (zbog ograničenja smještaja), od toga maksimalni broj sudionika u grupi A na via ferati je 15.
Vodiči: Anđelko Kovačević - Kowa mob. 095/551-3424 i Husein Šabić


Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa i vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu. Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima, te promjene dinamičkog plana ovisno o okolnostima, odnosno otkazivanju ture u slučaju nepovoljne vremenske prognoze.

 


Kondicijska zahtjevnost:
K1 - lagano (visinska razlika manja od 500 m)
K2 - srednje teško (visinska razlika od 500 do 1000 m)
K3 - teško (visinska razlika od 1000 do 1300 m)
K4 - vrlo teško (visinska razlika veća od 1300


Tehnička zahtjevnost:
T1 - nezahtjevno (bez upotrebe ruku i pomagala)
T2 - srednje zahtjevno (povremena upotreba ruku za lagano penjanje)
T3 - zahtjevno (povremeno penjanje uz upotrebu ruku i pomagala - via ferrata, a zimi povremena upotreba dereza i cepina)
T4 - vrlo zahtjevno (duže i zahtjevnije dionice osiguranih putova, a zimi konstantna upotreba dereza i cepina)