Okupljanje školaraca: Veliko Rujno - Bojin kuk - Velebit - 14.09.2024.

PDFIspis

okupljanje-skolaraca

 

Poziv svim “školarcima” i voditeljima škola u HPD Mosoru da se okupimo na izletu na Bojinac- Velebit dana 14.09.2024.


Dragi „školarci“ , nadam se da ćete se odazvati ovom izletu u što većem broju da se prisjetimo školskih dana i da se upoznamo i podružimo sa drugim razredima, razmijenimo iskustva, „lovačke priče“ i da zajedno uživamo u ljepotama Velebita.


Sve zainteresirane molim da se jave:
Vedrani na 091 509 9541


Prijevoz: osobnim vozilima


Veliko Rujno nalazi se u srcu Velebita i poznato je svetište Majke Božje.


Zajedno s Malim Rujnom, najprostranija je velebitska visoravan koja se pruža u dužini od sedam i širini od jednog kilometra. Smješteno je u Parku prirode Velebit na nadmorskoj visini od 876 metara.


U davnoj prošlosti tu je bio glečer. To područje je često bilo zahvaćeno velikim požarima, naročito u ljeto 2007 godine kad je buknuo veliki požar s katastrofalnim učincima za prirodu. Uslijed požara ugrožen je crni bor i desetine endemskih vrsta ljekovitog bilja. Nekoć jedno od najvećih naselja na Velebitu gdje se živjelo od proljeća do jeseni, sadilo se i sijalo, držala se stoka. Danas se obnavlja i prima planinare, sportaše, hodočasnike, turiste, sve ljubitelje prirode.


Na velikom Rujnu nalazi se jedna od rijetkih preostalih crkvi na Velebitu, crkva Velike Gospe od Rujna (naziva se i Velika Gospojina, Velikorujanska Gospa, Sveta Marija, Majka Božja, ...).


Riječ je o ”mladoj” crkvi, sagrađenoj tek 1930. godine. Zamijenila je već trošnu, ”pogibeljnu od bure otkrivenu” i za vjerske potrebe premalenu, istoimenu kamenu crkvicu. Za gradnju nove crkve iskorišteno je kamenje zidova starije crkvice. Podignuta je jugoistočno od razgrađene prethodnice, kako bi se sačuvao njezin drevni kameni oltar.


Tradicionalno se 15 kolovoza održava hodočašće na Veliko Rujno uz procesiju i svetu misu u crkvici.


Od glavne ceste u Starigradu, Veliko Rujno udaljeno je 14 km. Zadnjih 7 kilometara je makadamski put.


Bojinac je jedan od najljepših stjenovitih krajolika u Hrvatskoj i izdvojeni dio NP Paklenica. Kraj je divlji, izbrazdane stijen izmjenjuju se sa šumarcima, a pogled seže do mora, i do najviših vrhova Velebita.


Bojin kuk (1110 m) je najviši vrh u Bojincu, području neobično slikovitih vapnenačkih kukova. O ljepoti Bojinca najbolje svjedoči činjenica da su granice Nacionalnog parka Paklenica proširene tako da Park obuhvati i Bojinac kao zapadnu, izdvojenu cjelinu. Tako je područje Bojinca 1977 godine uvršteno u granice Nacionalnog Parka Paklenica.


Toliko različitih geomorfoloških oblika na malenom prostoru teško je doživjeti na nekom drugom mjestu na Velebitu. U tom spletu kukova najneobičniji je svakako Jagin kuk u čijoj se blizini nalazi i Jeličin kuk. Ovi nadasve neobični kukovi nose ženska imena prema legendi koja kaže da su seoske pastirice bježeći pred Turcima radije birale smrt sa kukova nego gubljenje časti.


Bojin Kuk je označen natpisom imena i nadmorskom visinom, na kamenu. Žig je ugrađen u kamen na vrhu. Do vrha se treba uspenjati položenom strmom stijenom uz pomoć sajle.


S vrha se otvara pogled na Vaganski vrh i Sveto brdo, na otok Pag, te na čitavo Veliko Rujno. Ljepota ovog planinarskog izleta je u prekrasnim kamenim galerijama koje kao da su nikle iz livada koje ih okružuju. Ovo je jedan od najljepših uspona na hrvatske vrhove.

 


Dinamički plan izleta:


07:30 h sastanak na benzinskoj pumpi na Nadinu (kava)


08:00 h nastavak prema Velikom Rujnu (dio ceste je makadam cca 7 km. Ukoliko imate niži automobil morat ćete voziti malo sporije pa krenite 10 tak minuta ranije)


09:00 h dolazak na Veliko Rujno


09:30 h polazak na turu kroz Liskov dolac preko skloništa pećine prema vrhu Bojin kuk
Prvi dio staze čine meke livade i blagi uspon a nakon izlaska iz Liskovog doca kreće malo zahtjevniji dio puta


12:30 h dolazak na Bojin kuk 1.110 m
Pauza za odmor, marendu iz ruksaka i uživanje u jednom od najljepših pogleda na južnom Velebitu


13:30 h početak spusta prema Velikom Rujnu uz pauze po putu za uživanje u prirodi i hvatanje daha


16:00 h dolazak na Veliko
Organizirati ćemo ručak, pa molim sve zainteresirane ako žele ručati da se i prijave za njega.


Povratak prema Splitu nakon ručka po vlastitoj želji


Prijevoz: vlastitim automobilima

Prehrana: iz ruksaka / kasni ručak po dogovpru
Težina ture: K1- T2
Potrebna oprema: udobne cipele/gojzerice, voda, odjeća primjerena vremenskoj prognozi, kapa, naočale i krema za sunce
Glavni vodič: Merien Ilić
Informacije i prijave: voditeljima škole ili Vedrani u tajništvo na e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript


Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka, te bacanje otpada po okolišu. Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.

 


Kondicijska zahtjevnost:

K1 - lagano (visinska razlika manja od 500 m)

K2 - srednje teško (visinska razlika od 500 do 1000 m)
K3 - teško (visinska razlika od 1000 do 1300 m)
K4 - vrlo teško (visinska razlika veća od 1300 m)


Tehnička zahtjevnost:
T1 – nezahtijevno (bez upotrebe ruku i pomagala)

T2 - srednje zahtjevno (povremena upotreba ruku za lagano penjanje)

T3 - zahtjevno (povremeno penjanje uz upotrebu ruku i pomagala - via ferrata, a zimi povremena upotreba dereza i cepina)
T4 - vrlo zahtjevno (duže i zahtjevnije dionice osiguranih putova, a zimi konstantna upotreba dereza i cepina)