Biokovo Crkva Sv. Rok - Sutvid 1332 mnv - 12.11.2023.

biokovo-sutvid

NEDJELJA, 12. studenog 2023. g.

NAPOMENA: Staza je jako strma, kliska i kondicijski vrlo zahtjevna.

Nema B grupe!

Ove nedjelje vas vodimo manje poznatim stazama koje se nalaze na sjevernim padinama Biokova prema crkvici Sv. Roka, zaštitnika bolesnika. Crkvica je na strmom vrhu visokom 1228 metara podignuta još u vrijeme mletačke uprave u vrijeme epidemije kuge. Svojim oblikom podsjeća na srušenu crkvu Sv. Jure na vrhu Biokova. Izloženost udarima vjetra i gromova tražila je stalnu brigu i popravke kako se ne bi urušila. O jednom od tih popravaka svjedoči i ostatak uklesanog natpisa s podacima o caru Franji Josipu, koji je za svog prolaska tim krajem 1875. godine, darovao 100 forinti za njezinu obnovu. Ostatak tog natpisa, koji je izlomljen udarima groma, ugrađen je u zid crkvice. Zadnja veća obnova izvršena je 1994. godine.

Nakon crkvice Sv. Roka penjemo se na sam vrh Sutvid, a čitavim putem prolazimo kroz predjele sa najzdravim prašumama na području parka prirode Biokovo koje čuvaju 70% stabala biokovske jele (abies bikoviensis, lat.) endemske vrste čija stabla dosežu visinu do 30m, a opseg do 4 m. Ono što ju čini posebno različitom od ostalih četinjaca na ovim prostorima je sposobnost da se samoobnavlja odnosno ima sposobnost da iz odsječenog panja iznikne novi vrh ili da se obnovi primarni vrh ukoliko se isti slomi. Takav način obnavljanja rezultira impresivno velikim stablima sa debelom osnovicom iz koje raste, paralelno, više vrhova.

U nekom trenutku proći ćemo i pored planinarske kuće Akademika Josipa Roglića na Čuliji.

Izvorni objekt je bio pastirska staja koju je akademikova obitelj sagradila oko 1850. godine kao izdvojeno planinarsko prebivalište u kojem se boravilo i čuvalo blago tijekom proljetno/ljetnog razdoblja i kao takva je obitelji bila neizostavni izvor prihoda.

05:45 Okupljanje na parkiralištu u Šibenskoj ulici (kod HGSS-a)

06:00 Polazak prema selu Roglići-Župa

07:15 Dolazak u Rogliće i polazak na turu

09:30 Dolazak na PK Josip Roglić i kratka pauza

12:00 Dolazak na crkvu Sv. Roka

12:15 Polazak prema vrhu

12:45 Dolazak na vrh Sutvid

13:00 Polazak s vrha prema busu

16:00 Dolazak do autubusa i vožnja prema Splitu

Prijave za izlet: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom i srijedom od 17 - 21 sati i četvrtak od 10 - 14 sati ili na e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
Prehrana: u vlastitom aranžmanu-iz ruksaka
Oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, terenska hrana i piće, planin. iskaznica, mobitel. ČEONA LAMPA
Informacije: u prostorijama društva i na telefon 021/394-365
Vodič: Nataša Rumora, mob 095 815 88 88
Težina izleta: K2 – T2

Prednost kod popune autobusa imaju prijavljeni članovi Društva s cjelovitom uplatom izleta.

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu.

Vodič zadržava pravo promjene satnice i rute ovisno o okolnostima!

Tehnička zahtjevnost:

T2 - srednje zahtjevno (povremena upotreba ruku uz lagano penjanje)