Proljeće na škoju - Izlet na otok Drvenik Mali 23.04.2023.

drvenik-mali

Pozivamo Vas u nedjelju 23.04.2023.g na izlet na Drvenik Mali - otok s kristalno čistim morem idealan za sve one koji svoju svakodnevicu žele prekinuti 'odmorom" na otoku na kojem sat kuca sporije i gdje živi stari sredozemni duh sunca i mora.

Dinamički plan:

09:30 okupljanje i podjela karata u trajektnoj luci Soline u Trogiru

10:00 polazak trajekta za Drvenik Mali

11:15 dolazak na otok i polazak na kružnu turu uz obalu
Drvenik Mali je otočić koji pripada širem splitskom području. Leži zapadno od otoka Drvenika Veloga (udaljen 1,5 km) i jugoistočno od otoka Arkanđela (2,8 km). Građen je od mezozojskih (kreda) rudistnih vapnenaca;

Na otoku je zabranjeno prometovanje prometnim vozilima, a većinom neasfaltirane ceste nude odlične staze za biciklizam ili trekking.

Luka Borak je glavna otočka luka i središnje mjesto svih društvenih i gospodarskih aktivnosti posjetitelja i pedesetak stalnih žitelja otočića. Infrastruktura otoka je još uvijek organizirana na starinski način što je u sklad izvornošću arhitekture te otočiću daje starodalmatinski šarm.

Lokalno stanovništvo Drvenik Mali naziva još i Ploča.

Drvenik Mali je otok “daleko od civilizacije” jer obiluje netaknutim prirodnim ljepotama i ljekovitim mediteranskim biljem.

Otok obiluje nasadima maslina i rogača vrhunske kvalitete. Otok je okružen predivnim stjenovitim, šljunčanim a i pješčanim plažama i čistim morem.

Najviši vrh ovog malenog otoka površine 3,4 četvornih kilometara je Glavica koja se nalazi na 79 m nad morem. Više malih zaselaka raštrkano je po otočiću: najveći je Borak, potom Vela Rina, Mala Rina, Petomavar i Dolići uz more te Velika Kuknara i Mala Kuknara.

18:25 povratak trajektom za Trogir

19:20 dolazak u Trogir

Povratak prema Splitu, lokalnim Prometovim autobusom broj 37 ili autima

Napomena:
Za one koji dolaze iz Splita autobusom:
Split - Trogir (Prometova linija br. 37)

Vožnja može trajati i do 1h
Preporučen polazak iz Splita u 8:00 ukoliko idete autobusom br. 37. ili ranije pa popijete kavu u Trogiru.
Za one koji dolaze autom, parking u trajektnoj luci Soline u Trogiru je nedjeljom besplatan.

Broj izletnika je ograničen.
Težina: K1– T1
Prijave za izlet uz uplatu najkasnije do 12.4 radi kupovine trajektnih karata:
u prostorijama Društva (Sinovčićeva 2), utorkom i srijedom od 17h do 21h, četvrtak od 10h do 14h ili
Prijevoz: trajekt
Prehrana: u vlastitom aranžmanu (iz ruksaka).

Na otoku nema restorana, dućana, ni kafića, tako da je potrebno ponijet vode i piča za cijeli dan te hranu.
Oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, hrana i piće, planinarska i osobna iskaznica, mobitel.
Zbog škrapa obavezno nošenje planinarskih cipela
Glavni vodič: Vedrana Dobra, mob. 0915099541

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu. Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima, te promjene dinamičkog plana ovisno o okolnostima, odnosno otkazivanju ture u slučaju nepovoljne vremenske prognoze.

K4 - vrlo teško (visinska razlika veća od 1300

Tehnička zahtjevnost: