Divlji Mosor 15.01.2023.

divlji-mosor

Početkom Nove 2023. godine krećemo divljom stranom Mosora. Nema Splićana koji nije bio na Mosoru, ali koliko Vas je planinarilo divljom, odnosno sjevernom stranom Mosora?

Ovaj put Vas vodimo na divlju stranu Mosora i vjerujte neće biti lako, ali uživat ćete svakako.

Autobusom krećemo iz Splita za Dugopolje, odakle krećemo edukativnom poučnom stazom, koju organizator izleta naziva Dinamit staza. Nakon što prođemo nepunih dva kilometra uređene poučne staze, nastavljamo planinariti starim planinarskim putem do skloništa pod Ljubljanom.

Od skloništa bespućem sjeverne padine vrha Ljubljan idemo prečicom do spomenutog vrha, odakle dalje nastavljamo grebenom Mosora prema Vickovom stupu.

Prije spomenutog skloništa na grebenu Mosora spuštamo se južnom padinom Mosora prema najpopularnijoj destinaciji najdraže planine splitskih planinara na topli obrok i okrijepu.

Poslije pauze nastavljamo put naselja Sitno Gornje, odakle se autobusom vraćamo u najlipši grad na svitu.

Dinamički opis izleta:

Nedjelja 15.01.2023. – Mosor, Dalmacija – K3-T2 (11 km / +1000 m / -700 m)

06:45 Šibenska ulica – sastanak na parkingu kod nekadašnjeg HGSS-a.

Polazak organiziranim autobusom za Dugopolje. Nakon 30-minutne vožnje autobusom dolazimo u zaseok Cevrići/Križani (Dugopolje), odakle krećemo planinariti na Mosor.

07:30 Dugopolje

Početak planinarenja sjevernom stranom Mosora iz Dugopolja prema skloništu pod Ljubljanom.

Nekoliko kratkih pauza na putu do vrha Ljubljan gdje radimo veliku pauza za marendu.

12:30 Ljubljan (vrh)
Pauza za marendu, ovisno o vremenskim uvjetima na vrhu. Nakon marende nastavak planinarenja preko grebena do planinarskog doma na Mosoru. Kod Doma, pauza za piće i još jednu marendu ukoliko ima gladnih ljudi.

15:30 Dom Umberto Girometta

Silazak od pl. doma u zalazak Sunca do naselja G. Sitno, odakle se vraćamo organiziranim prijevozom u Split u večernjim satima.

Važne informacije:
Prijave za izlet vrše se u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom i srijedom od 17 - 21 h, ili na e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript najkasnije do srijede 11.01.2023
Informacije: u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365

Težina ture: K3-T2 (11 km / +1000 m / -700 m)
Oprema: Dobre planinarske cipele, odjeća primjerena vremenskoj prognozi, hrana i piće, mobitel i ostala uobičajena planinarska oprema za jednodnevni zahtjevni društveni izlet.
Vodiči: Milan Karmelić, Bruno Kuštre, Kate Dobronić i Marko Kovač (095/900-8909)
Prijevoz: autobus
Prehrana: Topli obrok u planinarskom domu Umberto Girometta na Mosoru. Prilikom prijave na izlet izjasnite se kakav obrok želite imati u odnosu na vrstu prehrane (svejed, vegetarijanac, vegan, bezglutena…). Ne zaboravite uzeti vlastitu hranu i piće koje ćete konzumirati dok ne dođemo do Doma, a dolazak je predviđen oko 15:30.
Trajanje: ova planinarska tura uključuje minimalno 6-7 sati hodanja bez pauza, ovisno koliko će grupa biti spora što ovisi o veličini grupe.
Tehnički opis planinarskog puta: Ovaj izlet uključuje hodanje po sljedećem terenu: asfaltirana cesta, makadam od krupnog kamena, utabani pješački put, kretanje po krškom bespuću (kredanje po kamenim stijenama, mali sipar, uski raščlanjeni stijenoviti greben Mosora). Većinu izleta krećemo se po označenom planinarskom putu izuzev male prečice od pl. skloništa pod Ljubljanom do vrha Ljubljan.

Odgovornost: Svi sudionici izleta borave na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa svih vodiča izleta. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka, te bacanje otpada po okolišu.

Izlet je zahtjevnog obilježja zbog tehnički zahtjevnijeg terena za planinarenje i predviđen je za planinare koje vole izazovnije izlete uz povremeno korištenje ruku.

Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta ovisno o okolnostima prije i tijekom

Radno vrijeme tajništva
utorak:    17:00 - 21:00