Izlet Kanjon Badnjevice 27.11.2022.

kanjon-badnjevice-1

Pozivamo Vas na društveni izlet u nedjelju 27. studenog 2022. godine.

Izlet je kružna tura kanjonom Badnjevice s počekom i krajem u Donjem Prološcu.

kanjon-badnjevice-2

Kanjonom Badnjevice u Imotskoj krajini od Ričica do Donjeg Prološca protječe rječica Suvaja. Kanjon se nalazi nizvodno od akumulacijskog jezera Zeleno jezero kojeg napajaju rijeke Vrbica i Ričina. Izgradnjom brane usporen je tok vode kanjonom.

kanjon-badnjevice-3

Na klisurama kanjona nalaze se ostaci nekadašnjih utvrda kojima su se koristili Rimljani, a kasnije i Turci.

kanjon-badnjevice-4

Dinamički plan

Nedjelja 27. studenog 2022.

06:45 okupljanje na parkiralištu u Šibenskoj

07:00 polazak autobusom prema Donjem Prološcu

Nakon cca 1:30 vožnje autobusom stižemo u Donji Proložac

08:30 dolazak u Donji Proložac
U Donjm Prološcu posjetit ćemo Zelenu katedralu i Dva oka.

Zelena katedrala je jedinstvena sakralna građevina čija izgradnja je dovršena 1995. godine. "Konstrukciju" građevine čine ulazni luk sa zvonikom te bočni kameni stupovi koji se pružaju do kamenog oltara.

Dva oka su dva jezerca koji su jedni od nekoliko izvora Vrljike..

10:00 polazak na turu od Donjeg Prološca zapadnom stranom kanjona

Turu započinjemo usponom do ostataka tvrđava na zapadnoj strani kanjona, nastavljamo vrhom kanjona prema sjeveru te potom spuštamo strmom stazom natrag do rijeke.

Pri usponu se povremeno treba koristiti rukama, a na jednom detalju postoji i sajla radi lakšeg zaobilaska stijene. Staza po vrhu kanjona vodi raznolikim terenom, jednim dijelom preko škrapa. Spust prema kanjonu je iznimno strm i sklizak stoga se preporuča korištenje planinarskih štapova.

12:30 pauza
Rijeku prelazimo preko "mosta" i na drugoj obali na livadi pravimo veliku pauzu za ručak.

Rijeka se može prijeći preko debla ili preko nizvodnije stare kamene brane, a ako bude nizak vodostaj, može se i pregaziti korito.

13:30 polazak prema Donjem Prološcu istočnom stranom kanjona
Povratak u Donji Proložac ide istočnom stranom Kanjona.

Početak uspona od stare stare kamene brane je iznimno strm, a nastavak do najviše točke blaži. Spust do polazne/završne točke nije posebno zahtjevan.

16:00 dolazak u Donji Proložac

Po želji degustacija vina s menijem u Vinariji Grabovac: Ili završno piće u jednom od lokalnih ugostiteljskih objekata.

18:30 polazak autobusom za Split

20:00 dolazak u Split

Prijevoz: autobus
Prehrana: u vlastitom aranžmanu (iz ruksaka)
Težina ture: K1, T2
Trajanje: cca 3,5 sati hoda bez odmora
Duljina: cca 6,5 km
Visinska razlika: cca 300 m uspona, 300 m silaska
Potrebna oprema: udobne gojzerice, odjeća primjerena vremenskoj prognozi, planinarski štapovi, baterijska lampa, planinarska iskaznica, hrana i piće, mobitel
Posebnosti ture: Staza je dijelom iznimno strma (posebice pri spuštanju u kanjon) stoga je visoko preporučeno korištenje štapova. Zbog škrapa su obavezne gojzerice. Ići će se polaganim tempom.
Glavni vodič: Diana Baričević

Na izletu mogu sudjelovati samo članovi HPS-a s plaćenom članarinom za 2022 godinu. Prisutni na izletu dužni su se pridržavati uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka, te bacanje otpada po okolišu. Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.

Informacije i prijave: - u prostorijama Društva, na tel.: 021/394-365, mob.: 091 509 9541, mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript