Izlet na brdo Gaj - Primošten

brdo-gaj-primosten

Pozivamo vas da nam se u subotu 4. srpnja 2020. pridružite na izletu u kojem ćemo se popet na brdo Gaj, kojeg krasi vidikovac Gospe od Loreta te poučnom stazom prošetati do Primoštena.

07:45 okupljanje na Šibenskoj ulici

08:00 polazak prema Primoštenu

09:15 dolazak do mjesta od kojeg ćemo se uputit na vrh brda Gaj (173 m)

10:30 dolazak na vidikovac i pauza za kavu ili piće uz vidik koji pruža neopisive poglede prema otocima i Primoštenu

Kip Gospe od Loreta koji se nalazi na vrhu posvećen je Gospi od Loreta, zaštitnici Primoštena.
Zajedno s postoljem visok je 17 i 30 metara, točno desetina brda Gaj. Spomenik je od betona, šupalj, može se vidjeti unutrašnjost, a završna obrada je mozaička, od zlata, srebra i bojanog stakla.
Svaki prsten ovog golemog spomenika ima svoju priču: prvi počinje apstrakcijom, dok je na drugom simboličan prikaz drva života s monografijom AM kao Ave Maria. Na trećem prstenu su u mozaiku prikazana dva srca, na četvrtom je glavni motiv rođenje Isusovo, dok su na petom nepravilni geometrijski oblici. Šesti dio je mistična ruža, odnosno Marijin simbol i masline. Na Gospinoj glavi nalazi se starohrvatska kruna optočena dragim kamenjem.

11:15 silazak s južne strane do obale, te potom pratimo stazu koja prati najljepše uvale

12:00 dolazak do prvih uvala te laganom šetnjom idemo do Primoštena.
Usput moguće kupanje uz odmor i marendu na jednoj od uvala.

16:00 dolazak u Primošten te slobodno vrijeme za obilazak centra Primoštena, kupanje ili ručak.
(Kretanje u manjim grupama ili pojedinačno)

Primošten je jedno od najpoznatijih turističkih središta Dalmaciji te jedno od najslikovitijih malih mjesta na Jadranu, s mnoštvom karakterističnih uskih uličica u staroj jezgri na brdovitu poluotočiću. Na drugom poluotočiću, sjeverno od središta, smješteni su hoteli.
Primošten je bio nadaleko poznat i po uzgajanjem autohtone sorte u čuvenim primoštenskim vinogradima u kamenu.
U XVI. st. sagrađen je most kojim je naselje na otočiću povezano s kopnom. Na otočiću su bile podignute dvije kule i zidine; porušene krajem XIX. st. Župna crkva sv. Jurja, podignuta na vrhu uzvisine u XV. st., temeljito je pregrađena 1760. U njoj se čuva ikona Blažene Djevice Marije sa srebrnim okovom i slikom sv. Marije sa sv. Lukom i Jurjem, rad majstora Cusija iz 1719. Na ulazu u naselje je barokna kapela iz 1790.

18:00 polazak iz Primoštena prema Splitu

19:00 očekivani dolazak u Split

Prijave za izlet: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, srijedom od 13 do 21 sat
Prehrana: u vlastitom aranžmanu
Oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi ( kapa, krema za sunčanje) i terenska hrana i piće, planinarska iskaznica, mobitel

Prijevoz: autobusom ( uz poštivanje preporuka epidemioloških mjera)
Težina: K1 – T1

Informacije: u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365
Glavni vodič: Vedrana Dobra, mob: 0915099541

Prednost kod popune autobusa imaju prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta.
Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka, te bacanje otpada po okolišu.
Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta te pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.

Tehnička zahtjevnost:

T3 - zahtjevno (povremeno penjanje uz upotrebu ruku i pomagala - viaferrata, a zimi povremena upotreba dereza i cepina)