Visokogorski tečaj HPD Mosor

Visokogorski 03Sa ciljem dodatne edukacije članova HPD Mosor za sigurno kretanje visokogorskim terenima pozivamo zainteresirano članstvo za upis na Visokogorski tečaj koji će započeti 13. siječnja 2015. a ovisno o vremenskim uvjetima će se održati tijekom siječnja, veljače i ožujka o.g.

Program tečaja je usklađen sa standardima obuke UIAA Zimsko planinarenje, izvode ga ovlašteni članovi Društva, instruktori Vodičke službe HPS-Hrvatske gorske službe spašavanja.

Uvjeti pristupa tečaju:

1.     Duševna i tjelesna sposobnost za pojačane napore na zahtjevnijim zimskim terenima,

2.     članstvo i aktivno sudjelovanje u radu  HPD Mosor unutar najmanje dvije zadnje godine,

3.     uspješno završena opća planinarska škola, speleološka škola, ljetna alpinistička škola ili ljetni tečaj HGSS-a,

4.     adekvatna osobna opremljenost za produljeni boravak u zimskim uvjetima,

5.     uplaćena kotizacija

Obvezna osobna oprema:

Polaznici tečaja dužni su osigurati adekvatnu opremljenost za zimske uvjete što uključuje visokogorske cipele, adekvatnu vreću za spavanje i ruksak, vodo i vjetro odbojnu jaknu i hlače, zimsko donje rublje, sunčane naočale, više pari adekvatnih rukavica, kapa i marama itd. Pod osobnu opremu smatra se i penjački ili pojas za via ferrate, alpinistička kaciga, najmanje dvije zamke, dva karabinera s maticom, dva karabinera, spravica za osiguravanje, dvije gurtne, cepin i gojzericama adekvatne dereze (min. 12 zubi).

Neku od opreme poput cepina, dereza, kaciga i pojaseva biti će moguće dobiti u oružarstvu do isteka zaliha. Organizator će osigurati zajedničku opremu poput vodičkih, odnosno penjačkih užeta i sl.

Visokogorski 01

Kotizacija:

Iznos kotizacije za tečaj je 500,00 kn plativ u dvije rate (300,00 + 200,00 kn), a uključuje majicu tečaja te elektroničke skripte. HPD Mosor će  iskoristiti prikupljena sredstva za nabavku dodatne tehničke opreme potrebne za izvođenje tečaja te pokrivanje realnih organizacijskih troškova.

S danom objave najave tečaja počinje period prijave u trajanju do popunjenja kvote od 15 polaznika na e-adresu: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript , a prijave se zaključuju najkasnije do srijede 07. siječnja 2015. na sastanku u prostorijama Društva u 19:00h uplatom prve rate od 300,00 kn blagajnici Društva

Prilikom prijave dostaviti sljedeće podatke:

1.     Ime i prezime:

2.     Datum rođenja:

3.     Školovanje u planinarstvu:

4.     E-pošta:

5.     Broj mobilnog telefona:

6.     Pojas: DA/NE

7.     Kaciga: DA/NE

8.     Cepin: DA/NE

9.     Dereze: DA/NE

10.  Dostupno osobno vozilo i mjesta: DA/NE, br. mjesta u vozilu:

11.  Veličina majice:

12.  Napomene organizatoru (eventualna zdravstvena ograničenja, opaske i sl.):

Visokogorski 02

Voditelj tečaja je vodič instruktor Denis Vranješ dok će sva predavanja i vježbe održati, odnosno voditi najstručniji i najiskusniji kadrovi HGSS-a te Vodičke službe HPS-a.

Osim planinarskog iskustva i edukacije, uvjeti sudjelovanja na tečaju jesu i plaćena članarina u društvu i markica HPS-a za 2015. godinu, osobna fizička i duševna sposobnost za podnošenje jačih napora, adekvatna osobna planinarska oprema, posjedovanje adekvatnog osiguranja od nesreće za inozemstvo, ponašanje u skladu s planinarskom etikom i poštivanje odluka vodiča, instruktora i demonstratora na terenu.

Teoretska predavanja

(utorkom od 20:00h u prostorijama HPD Mosor):

Zimsko - visokogorsko planinarenje i oprema (Denis Vranješ)

Snijeg, led i ledenjaci te metereologija zimi (Frane Bebić)

Lavine i prelazak lavinoznog područja (Frane Bebić)

Opasnosti u planini zimi i priprema izleta i tura (Stipe Božić)

Prinudno bivakiranje u snijegu i ledu (Tea Čalogović)

Kretanje u navezi (Milena Šijan)

Spašavanje u zimskim uvjetima (Goran Gabrić)

Kretanje osigurani planinarski putovima (Denis Vranješ)

Praktične vježbe

(Biokovo, Kamešnica, Čvrsnica, Prenj, Grossglockner...):