Izlet na Vis, 27-29.09.2013.

Vis - 63Pozivamo Vas da nam se pridružite za vikend 27-29.09.2013. na izletu na Vis. Dođite i vidite kakva je iznenađenja ovog puta Nela pripremila za Mosoraše.

27.09.2013.- PETAK

16:30 h – okupljanje u trajektnoj luci Split, gat Sv.Petra, trajekt Petar Hektorović

17:00 h – polazak prema Visu

19:30 h – dolazak u luku Vis

20:00 h – dolazak u vojarnu Samogor gdje je osiguran smještaj /u prostorijama ima ograničen broj kreveta i madraca, pa je potrebno ponijeti karimate ili madrace na napuhavanje, uz obaveznu vreću za spavanje / Put do Samogora je kratak i asfaltiran.

28.09.2013. - SUBOTA

Kružna tura: Komiža-Sv.Blaž-Dragodid-Barjaci-Komiža

06:00 h – buđenje i spremanje za turu

06:30 h – polazak prema autobusnoj stanici u traj.luci Vis

07:00 h – polazak autobusom iz Visa prema Komiži

07:30 h – dolazak u Komižu; kavica na rivi u Komiži; kupovina potrebite hrane za turu

Napomena: moguće je naručiti domaću komišku pogaču koja će se dostaviti u Komižu. Zainteresirani za pogaču nek se najave u petak tokom plovidbe iz Splita prema Visu.

Pogača se plaća posebno, a cijena je 15 kn

08:00 h – polazak iz Komiže na turu do prvog cilja – vidikovac kod crkvice Sv.Blaž

08:30 h – dolazak na vidikovac, kratko razgledanje i odmor polazak prema Dragodidu

09:30 h – dolazak do sela Dragodid, odmor i razgledanje

Dragodid-2

DRAGODID – područje sjeverno od Komiže i naselje koje je osnovano poč. 19.st.

Pored starijih sela na tom području (Rudine, Konjska Glava, Batol, Sv.Bjož), Dragodid je postao centar tog područja – pajiz. Nedjeljom i praznicima mještani svih zaselaka okupljali su se u pajizu oko zoga za balote. Dragodid je bio naseljen sve do kraja 50-tih godina 20.st., a povremena životna aktivnost postoji do danas (branje ružmarina-žoromoda, obrađivanje vinograda).

Dragodid je zadnjih godina postao poznat kada je udruga "4 grada Dragodid" osvojila međun.nagradu Europa Nostra za očuvanje suhozidnih tehnika gradnje

10:00 – polazak prema uvali i rtu Barjoška gdje se nalazi devastirana bivša vojarna JNA, te topničke bitnice

11:00 – dolazak u uvalu; ručak; kupanje (ovisno o vremenu), obilazak rta Barjaci

Barjoška-2 patike na plaži

Napomena: držati se markiranih staza; nije preporučljivo samostalno obilaziti napuštene vojne objekte!

13:00 – polazak prema Komiži stazom iznad mora

14:00 – putem skrećemo na brežuljak sa utvrdom Manjarema, obilazak utvrde, vidikovac na komiški akvatorij

Komiža-vidikovac Gordan i Dane

UTVRDA MANJAREMA - jedna od dvije komiške utvrde sagrađene u 19.st. za potrebe obrane otoka u vrijeme pomorske bitke kod Visa, koja se 1866.g. vodila između mornarica Austro-Ugarske i Italije. Talij. brodovi Terribile i Varese otvorili su vatru na utvrdu Mangiaremi (Manjarema), naoružanu sa 8 topova. Komiška utvrda je visoko nad morem pa su odustali i krenuli dalje prema južnim obalama Visa. Odlučujući sukob odigrao se u akvatoriju pred viškom uvalom, 20.07.1866. trajao je kratko i završio potapanjem talijanske topovnjače "Re d'Italia".

15:00 – dolazak u Komižu; slobodno vrijeme za obilazak mjesta i po želji.

20:15 – okupljanje na autob.stanici u Komiži

20:30 – polazak autobusa iz Komiže prema Visu

21:00 – dolazak u Vis

29.09.2013. - NEDJELJA

IZLET IZNENAĐENJA !?!

Nedjeljnu turu prilagođavamo vremenskim prilikama i obilasku okolice grada Visa koja obiluje kulturno-povijesnim znamenitostima.

17:30 – okupljanje u trajektnoj luci Vis

18:00 – polazak katamarana "Krila Jet" prema Splitu

Napomena: ovisno o vremenskim prilikama prilagodit će se povratak u Split. U slučaju lošeg vremena kada katamaran ne isplovljava, moguć je povratak trajektom koji kreće iz Visa u 15:30 h

Prijave: isključivo uz uplatu u prostorijama Društva (Sinovčićeva 2) svake srijede od 19 do 21h

Prehrana: u vlastitom aranžmanu (iz ruksaka). Moguće naručiti domaću komišku pogaču za subotnju turu.

Prijevoz: trajekt i katamaran, autobus javnog prometa

Fizička zahtjevnost: lagano

Oprema: izletnička-prilagođena vremenskoj prognozi, hrana i piće, plan. i osobna iskaznica, vreća za spavanje, karimat, mobitel, čeona lampa...

Noćenje: u prostoru bivše vojarne "Samogor" kod Visa. Uredni sanitarni čvor, voda i struja

Informacije: u prostorijama Društva, na telefon 021/394-365

Vođa izleta: Nela Jakić 091/5171276

Prednost imaju prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. Uplatu potrebno izvršiti do tjedan dana prije izleta. U slučaju odustajanja 5 i manje dana prije datuma izleta, uplaćeni novac se vraća jedino uz pronađenu zamjenu. Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka, te bacanje otpada po okolišu. Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.