Dječji izlet "Kineski zid - Grebaštica"

grebastica

Dragi naši mali Mosoraši i roditelji,
pozivamo vas da nam se u subotu 22. listopada 2022. pridružite izletu "Kineski zid" - Grebaštica.

08:00 okupljanje na parkiralištu u Šibenskoj ulici

08:15 polazak prema Grebaštici

09:30 dolazak
Obrambeni bedem ili popularno zvan "Kineski zid" na poluotoku Oštrica sagrađen je 1497. godine. Gradnju bedema sagrađenog protiv učestalih turskih navala financijski je potpomogao mletački dužd August Barbarigo. Zidine se prostiru s jedne strane poluotoka Oštrica na drugu, te su 6 – 9 m visoke i 60 – 80 cm široke. Prvotno su se zidine koristile kao sklonište od turskih napada, poslije su korištene kao karantena za oboljele od kuge. Tijekom 17. stoljeća se turska opasnost smanjuje, te obrambeni zid kao jedna od dvije obrambene mletačke fortifikacije gubi na važnosti.

Poslije su stanovnici Grebaštice koristili zidine kao sklonište od gusarskih napada britanskih brodova, a svoju funkciju je čitava fortifikacija izgubila kroz prvu polovinu 19. stoljeća. Danas se obrambeni bedem smatra simbolom mjesta Grebaštica.
Zanimljivo je spomenuti da su lovci krajem II. svjetskog rata na strani zida poluotoka Oštrica naselili muflone gdje je danas i njihovo službeno uzgajalište. Mufloni poznatiji kao divlje ovce izvorno potječu sa Sardinije i Korzike, prepoznatljivi su po rogovima koji im rastu cijeli život i ne odbacuju ih budući da spadaju u porodicu šupljorožaca.

- potraga za "Muflonima" - vježba orijentacije za djecu
- čvorologija

16:30 polazak iz Grebaštice prema Splitu

17:30 očekivani dolazak u Split

Prijave za izlet: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorak i srijeda od 17 do 21 sat ili četvrtak od 10 do 14, ili na e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript , mob. 0915099541
Prehrana: u vlastitom aranžmanu
Oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, terenska hrana i piće, planinarska iskaznica
Prijevoz: kombi i osobni automobili
Težina: K1 – T1
Informacije: u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365
Vodiči: Vedrana Dobra, mob: 0915099541 i Jelena Tomeljak

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka, te bacanje otpada po okolišu.
Vodič zadržava pravo izmjena i dopuna u programu izleta te pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.

Tehnička zahtjevnost:

T3 - zahtjevno (povremeno penjanje uz upotrebu ruku i pomagala - viaferrata, a zimi povremena upotreba dereza i cepina)