Kozjak - U klupku povijesti, kulture, prirode i društva

Prvi izlet OPŠ – proljeće 2020. g.

Nedjelja, 01.03.2020.

kozjak

Pozivamo vas da nam se u nedjelju, 01. ožujka 2020. pridružite prvom izletu proljetne Opće planinarske škole. Planina Kozjak proteže se između Opora na zapadu, od kojega ga razdvaja prijevoj Malačka i Mosora na istoku, od kojeg ga dijeli kliški prijevoj. Ovaj planinski greben dug 22 km s najvišim vrhom Veli Vrj (779 m) pruža se u smjeru zapad-sjeverozapad – istok-jugoistok. Kozjak je jedinstven masiv kojega prema najvišim vrhovima možemo podijeliti na tri dijela: zapadni s vrhom Sv. Ivan Biranj i pl. domom Malačka, središnji s vrhom Sv. Luka i pl. kućama Putalj i pod Koludrom, te istočni s vrhom Sv. Juraj.

7:30 polazak iz Splita s parkirališta u Šibenskoj ulici ( pokraj HGSS) prema prijevoju Malačka

8:15 dolazak autobusa do prijevoja Malačka (466 m) i posjet planinarskoj kući Česmina (mogućnost čaja ili kave)

8:45 polazak na turu grebenskom stazom preko vrha kapelice Sv. Ivana na vrhu Biranj

10:00 dolazak na vrh Biranj i odmor

Sv. Ivan Biranj najviši je vrh zapadnog dijela Kozjaka (631 m), a na njemu je crkva sv. Ivana sagrađena u 12. stoljeću. Vrijednost Birnja zbog strateški važnog smještaja i puta koji je povezivao primorsko područje i područje Zagore još u prapovijesti je prepoznata, stoga je ondje bila sagrađena ilirska gradina.

10:45 Polazak grebenom dalje

Nakon 45 minuta stižemo do vidikovca obilježenog križem te idemo prema Orlovu gnijezdu (598 m), stijeni na kojoj je izgrađeno planinarsko sklonište.

13:00 dolazak na Orlovo gnijezdo i kratka pauza te nastavljamo spust od pola sata prema planinarskoj kući Pod Koludrom, kako bismo se pridružili manifestaciji Kolijevkom hrvatske državnosti,kojom već niz godina planinari tradicionalno čestitaju rođendan gradu Kaštela u organizaciji HPD "Ante Bedalov"

Domaćini pripremaju topli obrok i piće po popularnim cijenama

Nakon druženja slijedi spuštanje prema cesti do autobusa i povratak u Split

18:00 dolazak u Split

Prijave za izlet: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom i srijedom od 18 do 22 sata
Težina ture: K1 – T1
Prehrana: iz ruksaka, u planinarskoj kući pod Koludrom moguć topli obrok
Potrebna oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, baterijska lampa, planinarska iskaznica, hrana i piće
Prijevoz: autobusom
Informacije: u prostorijama Društva

Vodiči: Vedrana Dobra, Goran Maleš, Ante Milić

Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu. Vodič zadržava pravo promjene rute i satnice ovisno o okolnostima.

Tehnička zahtjevnost:

Radno vrijeme tajništva