Izlet u kosovske Prokletije, Đeravica (2.656 m/nv)

Pozivamo Vas da nam se pridružite na središnjem godišnjem izletu HPD Mosor koji za Vas od 04. do 08.09.2017. g. organiziramo na Kosovo. Posjetiti ćemo kosovske Prokletije s najvišim vrhom Gjeravica/Đeravica (2.656 m), grad Peći i Rugovske klisure, te Nacionalni park Valbona u Albaniji.

kosovske-prokletije

Srijeda, 4. rujna 2019.g.

01:00h polazak iz Splita (ispred HGSS-a) prema Đakovici (Kosovo)

Putem pauza za ručak blizu Peći, uz obilazak izvora Bijelog Drima, najduže rijeke na Kosovu te špilje Radavac

19:00h dolazak u Đakovicu i smještaj u hotelu.

Đakovica se smjestila na lijevoj obali rijeke Erenika. Svoje bogatstvo arhitekture duguje važnom položaju na nekadašnjim trgovačkim putevima između Skadra i Istanbula. Najvažniji kulturni spomenici su Veliki Bazar, najstraiji na Kosovu, Hadum-agina džamija sagrađena 1594.g. te crkva Sv. Petra i Pavla.

Četvrtak, 5. rujna 2019.g.

USPON NA NAJVIŠI VRH KOSOVSKIH PROKLETIJA

Prokletije su izrazito krško područje, oblikovano glacijacijom s dubokim i širokim dolinama, iz kojih se direktno izdižu litice visokih i šiljastih planinskih vrhova, što ovoj regiji daje alpski ugođaj, netipičan za područje Balkana. Najviši vrh Prokletija Maja e Jezercës / Maja Jezerce (Jezerski vrh) visok 2.694 m također je i najviši vrh Dinarskog gorja. U Prokletijama se nalaze i najviši vrhovi Crne Gore, Zla Kolata / Kollata e Keqe (2.534 m), koju Crna Gora dijeli s Albanijom i na kojem smo bili prije dvije godine te Kosova, Gjeravica/Đeravica (2.656 m).

Ona je najistaknutiji vrh istočnog dijela Proketija koji se od zapadnog ističe po tome što je značajno blažih padina, s manje kamenjara i više planinskih proplanaka i livada. Ukupno cca. 7 sati hoda.

Povratak u hotel u Đakovici, večera i slobodno vrijeme

Petak, 6. rujna 2019.g.

Obilazak Peći, grada starih osmanlijskih kuća i mirisa orijenta, Bajrakli džamije i stare čaršije te manastira Visoki Dečani koji se nalazi na UNESCO popisu Svjetske kulturne baštine i u kojem možete razgledati naljepše freske na Balkanu naslikane u 12. stoljeću.

Poslijepodne obilazak Rugovske klisure koja slovi za jedan od najljepših kanjona na Balkanu, a kroz koji protječe rijeka Pećka Bistrica. Dugačka je 25 km i preko 300 metara duboka, koja se pruža od prijevoja Čakor na zapadu do Peći na istoku između Prokletija na jugu i Mokre planine, Hajle i Žljeba na sjeveru. Tijekom pleistocena kroz klisuru se spuštao Pećki (Rugovski) ledenjak tvoreći kod Pećke patrijaršije morene više od 260 metara. Zaštićena je 1985.g. na površini od 4.301 ha, jer na tom području živi čak više od 65 endemskih i subendemskih vrsta biljki.

Povratak u Đakovicu, večera u hotelu

Subota, 7. rujna 2019.g.

Polazak na cjelodnevnu turu u Nacionalni park Valbona u Albaniji. Dolina Valbone je okružena visokim prokletijskim vrhovima, pa tako i najvišim od svih Maja e Jezerces koji je istovremeno i najviši vrh cjelokupnog Dinarskog gorja. Valbona se se jednim od najljepših dijelova Albanije, a u nju se ulazi kroz kanjon riječice Shoshan, koji je širok svega 2-3 metra, a dubok čak 50 metara. U dolini su smještena slikovita sela s tradicionalnim planinskim kućicama, od kojih je najvažnije i najpoznatije istoimeno selo – Valbona. Uz višestoljetnu tradiciju života u planinama, za ovo područje karakteristična je i specifična gastronomija, a najpoznatija jela su mazja, flija (višeslojno jelo nalik palačinkama, koje se priprema na otvorenim ložištima, a najčešće se poslužuje s domaćim medom) i pitja. Na kraju doline nalazi se selo Rrogam, okruženo djevičanskom prirodom.

Povratak u Đakovicu, večera u hotelu

Nedjelja, 8. rujna 2019.g.

Nakon doručka polazak prema Splitu. Putem pauza za ručak.

Prijave za izlet: u prostorijama Društva, Sinovčićeva 2, utorkom, srijedom i četvrtkom od 18-22 sati, petkom od 10-14 sati.
Od 16.7.2019.- 19.08.2019. zbog korištenja godišnjeg odmora Tajništvo neće raditi, pa prijave primamo putem e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript

Uplata akontacije na izlet u iznosu od 500,00 kn a najkasnije do 16.08.2019. vršit će se na račun Društva:
Hrvatsko planinarsko Društvo "Mosor"

Prehrana: doručak i večera u hotelu Đakovici
Noćenje: hotel u Đakovici
Oprema: obavezne planinarske cipele, ostala oprema: izletnička - prilagođena vremenskoj prognozi, baterijska lampa, planinarska iskaznica, hrana i piće, VALJANA PUTOVNICA zbog prelaska granice (na Kosovo se ne može s osobnom iskaznicom!)
Prijevoz: autobus
Težina: K2 - T1
Informacije: - u prostorijama Društva i na telefon 021/394-365
Glavni vodič: Raif Parduzi - Rajko (mob: 098/902 58 75)

Prednost imaju prijavljeni s cjelovitom uplatom izleta. Prisutni na izletu sudjeluju na vlastitu odgovornost i dužni su pridržavati se uputa i vodiča. Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka te bacanje otpada po okolišu. Vodič zadržava pravo promjene satnice ovisno o okolnostima.

Radno vrijeme tajništva
uto - čet: 18:00 - 22:00
pet: 10:00 - 14:00

Ljetna pauza