Visokogorski tečaj

Sa ciljem dodatne edukacije članstva za sigurno kretanje visokogorskim terenima pozivamo zainteresirane za upis na Visokogorski tečaj koji će započeti 26. siječnja 2016. a ovisno o vremenskim uvjetima će se održati tijekom veljače i ožujka 2016.

Uvjeti pristupa tečaju:

- Duševna i tjelesna sposobnost za pojačane napore na zahtjevnijim zimskim terenima,

- članstvo i aktivno sudjelovanje u radu  planinarske udruge unutar najmanje dvije zadnje godine,

- uspješno završena opća planinarska škola, speleološka škola, ljetna alpinistička škola ili ljetni tečaj HGSS-a,

- adekvatna osobna opremljenost za produljeni boravak u zimskim uvjetima,

- uplaćena kotizacija

Obvezna osobna oprema:

Polaznici tečaja dužni su osigurati adekvatnu opremljenost za zimske uvjete što uključuje visokogorske cipele, adekvatnu vreću za spavanje i ruksak, vodo i vjetro odbojnu jaknu i hlače, zimsko donje rublje, sunčane naočale, više pari adekvatnih rukavica, kapa i marama itd. Pod osobnu opremu smatra se i penjački ili pojas za via ferrate, alpinistička kaciga, najmanje dvije zamke, dva karabinera s maticom, dva karabinera, spravica za osiguravanje, dvije gurtne, cepin i gojzericama adekvatne dereze (min. 12 zubi).

Neku od opreme poput cepina, dereza, kaciga i pojaseva biti će moguće dobiti u oružarstvu do isteka zaliha. Organizator će osigurati zajedničku opremu poput vodičkih, odnosno penjačkih užeta i sl.

Čvrsnica 03

Kotizacija:

Iznos kotizacije za tečaj je 600,00 kn plativ u dvije rate (300,00 + 300,00 kn), a uključuje majicu tečaja te elektroničke skripte. HPD Mosor će  iskoristiti prikupljena sredstva za nabavku dodatne tehničke opreme potrebne za izvođenje tečaja te pokrivanje realnih organizacijskih troškova.

S danom objave najave tečaja počinje period prijave u trajanju do popunjenja kvote od 15 polaznika na e-adresu: Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript , a prijave se zaključuju najkasnije do utorka 26. siječnja 2016. na sastanku u prostorijama Društva u 19:00h uplatom prve rate od 300,00 kn blagajnici Društva.

Ferata 112

Prilikom prijave dostaviti sljedeće podatke:

Ime i prezime:

Datum rođenja:

Školovanje u planinarstvu:

E-pošta:

Broj mobilnog telefona:

Pojas: DA/NE

Kaciga: DA/NE

Cepin: DA/NE

Dereze: DA/NE

Dostupno osobno vozilo i mjesta: DA/NE, br. mjesta u vozilu:

Veličina majice:

Napomene organizatoru (eventualna zdravstvena ograničenja, opaske i sl.):

Voditelj tečaja je vodič instruktor Denis Vranješ dok će sva predavanja i vježbe održati, odnosno voditi najstručniji i najiskusniji kadrovi HGSS-a te Vodičke službe HPS-a.

Osim planinarskog iskustva i edukacije, uvjeti sudjelovanja na tečaju jesu i plaćena članarina u društvu i markica HPS-a za 2016. godinu, osobna fizička i duševna sposobnost za podnošenje jačih napora, adekvatna osobna planinarska oprema, posjedovanje adekvatnog osiguranja od nesreće za inozemstvo, ponašanje u skladu s planinarskom etikom i poštivanje odluka vodiča, instruktora i demonstratora na terenu.

Teoretska predavanja

(utorkom od 20:00h u prostorijama HPD Mosor):

Zimsko - visokogorsko planinarenje i oprema

Snijeg, led i ledenjaci te metereologija zimi

Lavine i prelazak lavinoznog područja

Opasnosti u planini zimi i priprema izleta i tura

Prinudno bivakiranje u snijegu i ledu

Kretanje u navezi

Spašavanje u zimskim uvjetima

Kretanje osigurani planinarski putovima

Praktične vježbe

(Biokovo, Kamešnica, Čvrsnica, Prenj...):